141 Rajd Promienisty

02.12.2012 (niedz.)                                   dystans: 10 km

Zbiórka : PKP Podjuchy godz. 10.00

1. Podjuchy - duża dzielnica Szczecina położona między Odrą, a Wzgórzami Bukowymi. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z mezolitu. Pierwsza pisemna wzmianka o Podjuchach pochodzi z 1226 r. Miejscowa ludność utrzymywała się z uprawy roli i hodowli, a także rybactwa (w XIX w. były tu 32 rodziny rybackie).
W XIX w we wsi działały 2 wiatraki i jeden młyn wodny, zaczeły także powstawać zakłady przemysłowe: fabryka wyrobów szamotowych, zakład narzędzi gazowych, cegielnia.
Podjuchy zostały poważnie zniszczene w 1945 r. - dopiero pod koniec lat 50-tych zaczęto wznosić tu nowe budynki. W ostatnich latach znacznie nasiliło się tu budownictwo indywidualne.

2. Głaz przy Autostradzie. - granit ciemnoszary o obwodzie 720 cm i wysokości 150 cm     Na głazie zatarte napisy wyryte przez żołnierzy radzieckich biorących udział w walkach o Szczecin w 1945 r.

3. Strzelnica- strzelnica należy do 5 Pułku Inżynieryjnego stacjonującego w Podjuchach. Wybudowana w latach trzydziestych XX w.,  została zmodernizowana i rozbudowana po II wojnie światowej.

4. Radziszewo - we wsi neogotycki, ceglany kościół z XIX w., we wnętrzu zachowała się XIX-wieczna empora i ławki. Charakterystycznymi budowlami w Radziszewie (oraz w innych wsiach położonych na trasie Szczecin - Gryfino) są ziemne piwnice wkomponowane w stoki nadodrzańskich wzniesień.

5. Kluczewko - niewielkie osiedle położone na południe od Kluczewa, wzdłuż ul. Polarnej. W okresie poprzedzającym forsowanie Odry (w kwietniu 1945 r.) odbyła się tu narada z udziałem dowódcy II Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego i dowódcy 65 Armii Pawła Batowa. Jedno z pobliskich wzgórz nosi nazwę "Wzgórza Batowa" bowiem gen Batow kierował stąd operacją forsowania Odry w kwietniu 1945 r.