140 Rajd Promienisty
4.11.2012 (niedziela)

dystans: 12 km

Zbiórka przy przystanku kolejowym Szczecin Zdunowo o godz. 10.00


1. SZCZECIN ZDUNOWO  - niewielkie osiedle szpitalne położone przy linii kolejowej Szczecin - Stargard.
Historia powstania szpitala jest nietuzinkowa i sięga roku 1890, kiedy to bogaty szczeciński kupiec Karkutscher zdeponował pewną sumę pieniędzy z przeznaczeniem na cele dobroczynne. Po 25 latach, to jest w roku 1915, okazało się , że zdeponowana suma dzięki naliczonym odsetkom zwiększyła się wielokrotnie. Pieniądze te postanowiono przeznaczyć na budowę szpitala. Szpital wybudowano  w okresie międzywojennym i działa on do dnia dzisiejszego.

2. DZIEWIĘĆ MISIÓW  - zespół starych buków uznanych za pomnik przyrody. Według legendy w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica (z dziewięciorgiem młodych - stąd nazwa) żyjąca w Puszczy Goleniowskiej.

3. NIEDŹWIEDŹ  - miejscowość powstała w XVIII w. w ramach wewnętrznej kolonizacji pruskiej. Ma charakter ulicówki. We wsi zachował się w formie obelisku pomnik ofiar I wojny światowej. W XIX w. wieś posiadała 2 wiatraki. Znajdowały się tu także dwa niewielkie cmentarze - obiekty te obecnie już nie istnieją. W ostatnim okresie osada przekształca się w wieś letniskową dla mieszkańców Szczecina i Stargardu Szczecińskiego.

4. MOTANIEC  - wieś licząca obecnie 140 mieszkańców, założona pod koniec XVIII w. We wsi przeważa zabudowa z lat 20-tych i 30-tych XX w. We wsi, na terenie dawnego cmentarza urządzone zostało lapidarium

5. REPTOWO -  wieś położona nad rzeczką Miedwinką,  12 km na północny zachód od Stargardu Szczecińskiego. Została założona w drugiej połowie XVIII w. Obecnie jest to druga co do wielkości wieś w gminie Kobylanka zamieszkana przez 895 mieszkańców w 158 gospodarstwach. W okolicy wsi znajdują się duże pokłady torfu. W Reptowie znajduje się stacja kolejowa (jedna z dwóch w gminie). We wsi zachował się kościół z 1929 r., cmentarz poewangelicki obsadzony starodrzewiem (nieczynny od 1945 r.), dom ryglowy (nr 41). Przy kościele znajduje się kapliczka maryjna będąca niegdyś pomnikiem mieszkańców Reptowa poległych w czasie I wojny światowej.

6. PKP REPTOWO - meta



Lapidarium w Motańcu