139 RAJD PROMIENISTY
7.10.2012 (niedz.)
dystans: 11 km

Zbiórka na pętli autobusowej linii 87 przy ul. Podbórzańskiej o godz. 10.00

[zobacz rozkłady jazdy ZDiTM]

Trasa rajdu:

1. Podbórz - przed wojną znajdowała się tu niewielka osada. Była tu leśniczówka, restauracja, a także ośrodek wypoczynkowy dla młodzieży z zespołem boisk i kąpieliskiem (dzisiejszy "Staw na Odludziu"). Po wojnie osada nie została zasiedlona, a znajdujące się tu budynki zostały rozebrane.

2. Pomnik Poległych Sportowców - monument upamiętnia członków Towarzystwa Gimnastycznego i Sportowego Szczecin-Drzetowo poległych na frontach I wojny światowej. Pomnik wzniesiony został w latach dwudziestych XX w. Monument składa się z ustawionych obok siebie dwóch części przepołowionego głazu - tworzących jakby otwartą księgę, na której "stronicach" wyryto nazwiska siedmiu poległych sportowców.

3. Dąb Bogusława X - poteżny, liczący ok. 600 lat pomnik przyrody rosnący w Puszczy Wkrzańskiej, na wschód od Leśna Górnego.
Obwód pnia: 520 cm, wysokość 23 m. Dąb nosi imię księcia Bogusława X - najbardziej znamienitego władcy Księstwa Zachodniopomorskiego.
Według legendy Książe bardzo lubił odpoczywać w cieniu tego potężnego drzewa.

4. Siedlice - pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początku XIII w. W czasie wojny trzydziestoletniej wieś została zniszczona , a następnie opuszczona.  Ponowne zasiedlenie nastąpiło w ramach kolonizacji wewnętrznej w 1782 r. Początkowo osada liczyła 14 gospodarstw. W 1939 wieś zamieszkiwało ok. 350 osób, istniała szkoła podstawowa i kościół (zbudowany w 1905 r, rozebrany w 1975 z powodu zniszczeń po wichurze).  Wieś ucierpiała poważnie w okresie II wojny światowej wskutek alianckich bombardowań pobliskiej fabryki benzyny syntetycznej. Obecnie zdecydowana większośc mieszkańców Siedlic zatrudnona jest poza rolnictwem, znaczna ich część dojeżdza do pracy w Policach i Szczecinie. W 1998 wieś zamieszkiwały 123 osoby.

5. Trzeszczyn - wieś wzmiankowana w źródłach historycznych już w XIII w. W połowie XIX w. liczyła 230 mieszkańców, w 1939 - 396, a w 2000 r. zamieszkiwało ją 262 osoby. Koło wsi znajduje się pomink  ofiar faszyzmu na Ziemi Polickiej - dzieło Mieczysława Weltera odsłonięte w 1967. Przez wiele powojennych lat w Trzeszczynie mieściła się radiostacja brzegowa "Szczecin Radio"  utrzymująca łączność radiową z polskimi statkami.

6. Police - meta



Pomnik ofiar faszyzmu w Trzeszczynie
Pomnik Poległych Sportowców
zdjęcia zaczerpnięto z Wikipedii