137 Rajd Promienisty
3.06.2012 (niedziela)

dystans: 12 km

Zbiórka na przystanku autobusowym lini 101 i 107 "Police Palmowa" (Mścięcino) - godz. 10.00

Trasa rajdu (szlak czerwony):

1. Mścięcino - START. Willowa dzielnica Polic, granicząca ze Szczecinem, położona na zboczach Wzgórz Warszewskich, nad rzeką Łarpią, będącą odnogą Odry. Od IX do XI w. znajdował się tu słowiański gród warowny, należący do łańcucha strażnic otaczających zwartym pierścieniem Szczecin.
Pierwsza wzmianka o Mścięcinie pochodzi z XIV w. Głównym zajęciem mieszkańców było rybactwo i rolnictwo, w tym uprawa chmielu. W czasie II wojny światowej mieściła się tu filia obozu koncentracyjnego Sztutowo.

2. Góra Słowiańskich Bogów - wzniesienie położone nieopodal Komarzego Młyna. Według legendy na wzniesieniu tym od niepamiętnych czasów znajdował się posąg pogańskiego bóstwa.

3. Leśniczówka Oleńka - zespół niezamieszkałych (od października 2010) budynków pozostających w gestii Lasów Miejskich Szczecina. Budynki wybudowano na początku XX w. W głównym mieściły się mieszkania trzech rodzin, pozostałe pełniły funkcje pomocnicze (pralnia, chlewik itp). Pierwotnie znajdowała się tu również stodoła rozebrana w latach siedemdziesiątych XX w.
Zarówno przed, jak i po II wojnie światowej mieszkali tu pracownicy służby leśnej. Polską nazwę leśniczówce nadał leśniczy Stanisław Nowaczewski na cześć swej żony - Aleksandry. 

4. Dąb Samotnik - dąb szypułkowy o obwodzie 325 cm rosnący na skraju Polany Siedlickiej. Na drzewie znajduje się leśna kapliczka.

5. Przęsocin - wieś leżąca tuż przy granicy Szczecina. Jej ozdobą jest kamienny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1493 roku. Pierwotnie gotycki, był kilka razy przebudowywany. Na szczególną uwagę zasługuje barokowa, drewniana wieża, która uznawana jest za jeden z najciekawszych przypadków zachodniopomorskiej ciesiółki ludowej.

6. Warszewo - najwyżej położona dzielnica Szczecina (ok. 85 m wyżej niż Śródmieście). Od kilku lat dzielnica ta jest intensywnie rozbudowywana (powstają tu zarówno pojedyńcze domy, jak i całe osiedla).
Nad zabudową góruje wysoki maszt (112,5 m) szczecińskiej radiostacji.
Pierwsza wzmianka o Warszewie pochodzi z XIII w. Najstarsza część osiedla zachowała do dnia dzisiejszego dawne rozplanowanie wsi owalnicowej.
Na nawsiu wznosi się neogotycki (XIX w.) kościół pw. św. Antoniego.  Do naszych czasów  dotrwał w pierwotnej formie za wyjątkiem wieży przebudowanej w latach 30-tych.
Powszechną uwagę (zwłaszcza najmłodszych) przykuwa również pomnik słonia. Rzeźba ta powstała w 1934 r. i pierwotnie pełniła funkcję elementu fontanny (z trąby słonia tryskała woda). Twórcą rzeźby był znany niemiecki artysta Kurt Schwerdtfeger (1897-1966). Innym jego dziełem, które od niedawna ponownie możemy podziwiać w Szczecinie jest "Ptasia Fontanna" w Parku Kasprowicza (Różanka).
Ciekawostką jest fakt, iż w czasie ostatniej renowacji pomnika popełniono błąd przy odtwarzaniu daty jego powstania. Zamiast daty "1934", na postumencie umieszczono "1903".


Kościół w Przęsocinie


Pomnik słonia na Warszewie