135 Rajd Promienisty
4 marca 2012 (niedziela)
długość trasy: 12 km

Zbiórka na pętli tramwajowej "Głębokie" o godz. 10.00

1. Głębokie - START

2. Jezioro Głębokie - powstało w okresie plejstocenu na obszarze kompleksów piaszczystych utworów polodowcowych. Na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku działalności gospodarczej i melioracyjnej, w rozległej rynnie obniżył się poziom wód, co spowodowało powstanie szeregu drobnych zbiorników: Rusałki, Goplany, Głuszca, Arkonki oraz największego z nich: jeziora Głębokiego.

Podstawowe dane o jeziorze Głębokie
powierzchnia zwierciadła wody: 31,3 ha,
objętość: 751 tys. m sześciennych,
głębokość maksymalna: 5,0 m,
głębokość średnia: 2,4 m,
współczynnik rozwinięcia linii brzegowej: 1,99,
powierzchnia całkowita zlewni: 162 ha,
powierzchnia zlewni bezpośredniej: 134 ha


Jezioro Głębokie w zimowej szacie

Zlewnia jeziora jest prawie w całości zalesiona. Intensywny pobór wód podziemnych na ujęciu wodnym w Pilchowie, powodował stałe obniżanie się lustra wody. By zapobiec temu bardzo niekorzystnemu zjawisku wybudowano kilka lat temu rurociąg zasilający jezioro Głębokie wodą z rzeki Gunica.
Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym, silnie zeutrofizowanym o wysokiej podatności na degradację. Wysoka trofia jeziora powodowana jest przez zanieczyszczenia docierające do zbiornika ze zlewni, z niekontrolowanego spływu ścieków bytowo-gospodarczych oraz wykorzystania jeziora do celów rekreacyjnych.
Informacje na temat jeziora Głębokiego zaczerpnięto z pracy Marcina Basa "Stan środowiska przyrodniczego Szczecina i regionu"; Szczecin, kwiecień 2000 r.

3. Leśniczówka Owczary. W XIX był tu duży folwark nastawiony na hodowlę owiec. Po II wojnie światowej zabudowania przekształcono w leśniczówkę. Obecny budynek leśniczówki pochodzi z okresu międzywojennego.

4. Wołczkowo - podszczecińska wieś położona w gminie Dobra (Szczecińska). Badania archeologiczne wykazały, że w epoce brązu i epoce żelaza istniało tu duże centrum osadnicze  (rozpoznano 6 osad oraz dwa cmentarzyska ciałopalne). Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1285 r. Pod koniec XVIII w. wieś zamieszkiwały 63 rodziny. We wsi istniała karczma oraz wiatrak-koźlak. W 1864 liczba zamieszkałych rodzin wzrosła do 111 (573 osoby). W 1939 we wsi mieszkały 542 osoby. W czasie II wojny światowej wieś nie ucierpiała. Obecnie tylko niewielki procent mieszkańców Wołczkowa prowadzi działalność rolniczą. Reszta dojeżdża do pracy w Szczecinie lub wykonuje prace pozarolnicze. W ostatnim okresie  Wołczkowo i okolica stały się terenem intensywnego budownictwa mieszkaniowego.
W centrum wsi zachował się, pochodzący z XIII w., kościół MB Szkaplerznej. Kościół zbudowany z ciosów granitowych został przebudowany w 1865 r., wieża pochodzi z ok. 1900 r.
 

Kościoł  pw. MB Szkaplerznej w Wołczkowie (żródło: Wikipedia)

5. Bezrzecze
-  stara wieś wzmiankowana wielokrotnie już w XIII w. Zachowały się również na tym terenie ślady osadnictwa z okresu mezolitu, neolitu i kultury łużyckiej.
W średniowieczu wieś należała do szczecińskierj Fundacji Mariackiej. W 1630 r. - podczas wojny trzydziestoletniej w Bezrzeczu przebywał król szwedzki Gustaw Adolf.
W 1880 jeden z przedstawicieli rodziny Raminów, do których przez długi czas należała wieś i znajdujący się przy niej folwark wybudował tu okazały pałac utrzymany w stylu neogotyku angielskiego. Pałac nie dotrwał do naszych czasów.
Zachował się natomiast pochodzący z XIII w. kościół. Kościół został gruntownie przebudowany w XIX w. Wtedy też dobudowano do bryły kościoła ceglaną wieżę.

Przez Bezrzecze przebiega granica miasta Szczecina. Dlatego tylko część osady należy do miasta. Reszta - zwana Bezrzeczem Górnym leży na terenie Gminy Dobra (Szczecińska).


Kościół pw. MB Różańcowej w Bezrzeczu (źródło: Wikipedia)