133 RAJD PROMIENISTY
8.01.2012 (niedz.)
dystans: 11 km

Zbiórka na przystanku autobusowym linii 103 "Tanowo" w Tanowie o godz. 10.15

Trasa rajdu:

1. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi stał ryglowy kościół z XVIII w. Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w.

2. Komorze Góry - pokryte lasem niewielkie wzniesienia o wys. do 41 m  położone pomiędzy Starym Leśnem a Tanowem.

3. Stare Leśno - niewielka osada w Puszczy Wkrzańskiej. Do osady prowadzą tylko drogi nieutwardzone. Osada założona została w 1776 jako wieś kolonizacyjna. Początkowo mieszkało tu 10 rodzin tkaczy.  Gdy zajęcie to okazało się niedochodowe, mieszkańcy wsi zajeli się uprawą roli. W 1861 we wsi istniało 13 gospodarstw rolnych gospodarujących na 124 morgach ziemi. Część mieszkańców pracowała w Szczecinie, inni zatrudnieni byli w gospodarce leśnej. Do 1925 wieś należała do rodziny Brussow, póżniej do zakładów opiekuńczych Kuckenmuchlen w Szczecinie. W 1939 wieś liczyła 181 mieszkańców.

4. "Głaz z zajączkami"- tak popularnie określa się znajdujący się na szczycie Wzgórza Pokoju (100 m n.p.m.) kamień. Ustawiono go tu w 1937 roku z inicjatywy ówczesnego Towarzystwoa Miłośników Puszczy Wkrzańskiej. Kamień poświęcony jest pamięci poległego w 1914 r. Hermana Lonsa - urodzonego w 1866 roku w Mścięcinie niemieckiego pisarza i poety.

5. Dąb Bogusława X - poteżny, liczący ok. 600 lat pomnik przyrody rosnący w Puszczy Wkrzańskiej, na wschód od Leśna Górnego.
Obwód pnia: 520 cm, wysokość 23 m. Dąb nosi imię księcia Bogusława X - najbardziej znamienitego władcy Księstwa Zachodniopomorskiego.
Według legendy Książe bardzo lubił odpoczywać w cieniu tego potężnego drzewa.

6. Pomnik Poległych Sportowców - monument upamiętnia członków Towarzystwa Gimnastycznego i Sportowego Szczecin-Drzetowo poległych na frontach I wojny światowej. Pomnik wzniesiony został w latach dwudziestych XX w. Monument składa się z ustawionych obok siebie dwóch części przepołowionego głazu - tworzących jakby otwartą księgę, na której "stronicach" wyryto nazwiska siedmiu poległych sportowców.

7. Podbórz - przed wojną znajdowała się tu niewielka osada. Była tu leśniczówka, restauracja, a także ośrodek wypoczynkowy dla młodzieży z zespołem boisk i kąpieliskiem (dzisiejszy "Staw na Odludziu"). Po wojnie osada nie została zasiedlona, a znajdujące się tu budynki zostały rozebrane.



Głaz z Zajączkami
Pomnik Poległych Sportowców
zdjęcia zaczerpnięto z Wikipedii