130 Rajd Promienisty
2.10.2011 (niedziela)

dystans: 12 km
Zbiórka na przystanku autobusowym lini 101 i 107 "Police Palmowa" (Mścięcino) - godz. 10.00

Trasa rajdu (szlak czerwony):

1. Mścięcino - START. Willowa dzielnica Polic, granicząca ze Szczecinem, położona na zboczach Wzgórz Warszewskich, nad rzeką Łarpią, będącą odnogą Odry. Od IX do XI w. znajdował się tu słowiański gród warowny, należący do łańcucha strażnic otaczających zwartym pierścieniem Szczecin.
Pierwsza wzmianka o Mścięcinie pochodzi z XIV w. Głównym zajęciem mieszkańców było rybactwo i rolnictwo, w tym uprawa chmielu. W czasie II wojny światowej mieściła się tu filia obozu koncentracyjnego Sztutowo.

2. Góra Słowiańskich Bogów - wzniesienie położone nieopodal Komarzego Młyna. Według legendy na wzniesieniu tym od niepamiętnych czasów znajdował się posąg pogańskiego bóstwa.

3. Dąb Samotnik - dąb szypułkowy o obwodzie 325 cm rosnący na skraju Polany Siedlickiej. Na drzewie znajduje się leśna kapliczka.

4. Dąb Bogusława X - poteżny, liczący ok. 600 lat pomnik przyrody rosnący w Puszczy Wkrzańskiej, na wschód od Leśna Górnego.
Obwód pnia: 520 cm, wysokość 23 m. Dąb nosi imię księcia Bogusława X - najbardziej znamienitego władcy Księstwa Zachodniopomorskiego.
Według legendy Książe bardzo lubił odpoczywać w cieniu tego potężnego drzewa.

5. Osów - META niegdyś wieś - dzisiaj dynamicznie rozwijające się osiedle mieszkaniowe. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1277 r. Zachował się tu kościół z XIX w. - wzniesiony na starszych fundamentach. Obok drewniana dzwonnica słupowa z XIX w. oraz granitowy głaz narzutowy - pomnik ku czci ofiar I wojny światowej. Osów położony jest na wysokości ok. 80 m n.p.m. i otoczony lasami Puszczy Wkrzańskiej. W pobliżu znajduje się ośrodek sportów zimowych "Szczecińska Gubałówka"