111 Rajd Promienisty
08.11.2009
dystans: 12 km

Zbiórka:  Warszewo (koło kościoła) o godz.10.00
TRASA RAJDU:
1. Warszewo - najwyżej położona dzielnica Szczecina (ok. 85 m wyżej niż Śródmieście). Od kilku lat dzielnica ta jest intensywnie rozbudowywana (powstają tu zarówno pojedyńcze domy, jak i całe osiedla).
Nad zabudową góruje wysoki maszt (112,5 m) szczecińskiej radiostacji.
Pierwsza wzmianka o Warszewie pochodzi z XIII w. Najstarsza część osiedla zachowała do dnia dzisiejszego dawne rozplanowanie wsi owalnicowej.
Na nawsiu wznosi się neogotycki (XIX w.) kościół pw. św. Antoniego.  Do naszych czasów  dotrwał w pierwotnej formie za wyjątkiem wieży przebudowanej w latach 30-tych.
Powszechną uwagę (zwłaszcza najmłodszych) przykuwa również pomnik słonia. Rzeźba ta powstała w 1934 r. i pierwotnie pełniła funkcję elementu fontanny (z trąby słonia tryskała woda). Twórcą rzeźby był znany niemiecki artysta Kurt Schwerdtfeger (1897-1966). Innym jego dziełem, które od niedawna ponownie możemy podziwiać w Szczecinie jest "Ptasia Fontanna" w Parku Kasprowicza (Różanka).
Ciekawostką jest fakt, iż w czasie ostatniej renowacji pomnika popełniono błąd przy odtwarzaniu daty jego powstania. Zamiast daty "1934", na postumencie umieszczono "1903".
aaaaaa

 
_____________________________________________________
2. Przęsocin - wieś leżąca tuż przy granicy Szczecina. Jej ozdobą jest kamienny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1493 roku. Pierwotnie gotycki, był kilka razy przebudowywany. Na szczególną uwagę zasługuje barokowa, drewniana wieża, która uznawana jest za jeden z najciekawszych przypadków zachodniopomorskiej ciesiółki ludowej.


3. Skolwin  - w średniowieczu była to niewielka podszczecińska wieś.
Dynamiczny rozwój osiedla nastąpił z chwilą uruchomienia w 1910 ogromnej FABRYKI PAPIERU.
W starej części osiedla znajduje się kościół pw. Chrystusa Króla z XVI w (póżniej wielokrotnie przebudowywany)