Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
im. Stefana Kaczmarka

KLUB TURYSTÓW PIESZYCH
"WIERCIPIĘTY"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima

XXIV Rajd "Od A do Z PATRONÓW "
im. Zbigniewa Maciejowskiego

Puszcza Wkrzańska
22 listopada 2008 r. (sobota)

TRASY PIESZE :
1. Start o godz. 10.00 (zbiórka uczestników koło pętli tramwajowej na Głębokim):
Głębokie - Polana Harcerska - Osów - Warszewo -Żelechowa - ul. Grzymińska (12 km);
kierownik trasy -
Janusz Wesołek

2. Start o godz. 10.30 (zbiórka uczestników koło pętli tramwajowej na Gocławiu):
Gocław - Wieża Gocławska - Bukowo - Warszewo (pomnik słonia) - ul. Łączna - ul. Grzymińska (9 km);
kierownik trasy -
Marcin Kanciała

3. Trasa dowolna (piesza lub kolarska) - wg własnego uznania

Meta rajdu czynna będzie na terenie
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Grzymińskiej 6
w godz. od 12.30 do 14.30 (rozpoczęcie konkursów o godz. 13.00)

.

Warunki uczestnictwa - zgłoszenia

Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 20 listopada 2008 r. (czwartek) Regionalny Oddział Szczeciński PTTK – Szczecin al. Papieża Jana Pawła II 49a – w godz. od 9.00 do 16.00 (w środy do godz.18). Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem „Rajd od A do Z” i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr (091) 4345624.

Wpisowe:
•    opiekunowie SKKT PTTK prowadzący grupę min. 6 osób - bezpłatnie,
•    zrzeszeni w PTTK – 3 zł,
•    młodzież z SOSW i Domów Dziecka - 1 zł,
•    pozostali uczestnicy - 4 zł

•    pamiątkowy znaczek rajdowy,
•    odcisk pieczęci okolicznościowej,
•    posiłek turystyczny - grochówka
•    punkty do odznak turystyki kwalifikowanej,
•    nagrody dla zwycięzców konkursów,
•    opieka przodowników turystyki kwalifikowanej na trasach.,

Uczestnicy zobowiązani są do:
•    przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, przeciwpożarowych oraz ogólnie przyjętych zasad zachowania,
•    uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy,
•    osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.

Uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń - zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Rozpoczął oficjalną działalność 15 listopada 1957 r. (wcześniej w Polsce istniały tylko szkoły dla dzieci głuchych). Organizacji ośrodka podjęli się doświadczeni pedagodzy - Urszula Eckert i Stanisław Buchert. Pierwszą jego siedzibą była Trzebież skąd w roku szkolnym 1961/62 przeniesiono go do Szczecina. Od jesieni 1961 r. ośrodek mieścił się w budynku przy ul. Wielkopolskiej 14, a od 1977 r. znajduje się w obecnej siedzibie przy ul. Grzymińskiej 6 . Szkoła prowadzi atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne w kołach : komputerowym, tanecznym, plastycznym, sportowym, Ligi Morskiej, teatralnym i turystycznym.

Żelechowa - obecnie jedna z dzielnic północnej części lewobrzeżnego Szczecina. Dawniej była to wieś, której nazwa pochodziła prawdopodobnie od nazwy osobowej - imienia Żelech. Jest najwcześniej wymienianą w źródłach wsią książęcą : w dokumencie z 8 czerwca 1159 r. pierwszy pomorski biskup - Wojciech - nadaje (darowaną mu przez księcia Racibora I i jego żonę Przybysławę) wieś Żelechowo klasztorowi w Grobe na wyspie Uznam. W 1168 r. drugi pomorski biskup - Kondrat - potwierdza nadanie wsi Żelechowa klasztorowi w Grobe. Wieś wymieniana jest też w bullach papieskich (1178 r. jako Selechowa, 1194 r. jako Celechowa). W 1280 r. książe Bogusław IV nadaje wieś Żelechowa klasztorowi żeńskiemu ze Szczecina. Do połowy XVIII w. była wsią na prawach autonomicznej gminy. Pod koniec tego wieku część wsi została wydzierżawiona przez kupców szczecińskich. W XIX wieku rozwija się tu przemysł. Dopiero w 1939 roku została włączona w granice administracyjne miasta Szczecina. W czasie II wojny światowej w okolicy było kilka obozów pracy przymusowej dla robotników cudzoziemskich - jeden z tych obozów był zlokalizowany przy ulicy Grzymińskiej. Obecnie Żelechowa jest jedną z przemysłowych dzielnic Szczecina. Wśród mieszkańców Szczecina jest też znana jako Żelechowo (taką nazwę nosił przystanek pociągów osobowych jeżdżących dawniej ze Szczecina Głównego do Trzebieży).

Klub Turystów Pieszych PTTK "Wiercipięty" działa w Regionalnym Oddziale Szczecińskim PTTK. Powstał w styczniu 1955 r. i jest najstarszym klubem turystyki pieszej w Polsce. Organizuje około 40 rajdów i wycieczek rocznie. Szczegóły o imprezach uzyskać można w Oddziale PTTK (Szczecin al. Papieża Jana Pawła II j 49a, tel. 091 4345624). Jest ona także dostępna na tablicy ogłoszeń w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK (Szczecin ul.Dworcowa 6) a przed imprezami w szczecińskiej prasie. Polecamy także klubowe strony internetowe www.wiercipiety.republika.pl , gdzie można uzyskać wiele informacji o planowanych i przebytych trasach. Członkowie i sympatycy klubu spotykają się także na wieczorach klubowych, które odbywają się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 17.00 - zazwyczaj w lokalu przy al. Wyzwolenia 41 (piwnica - wejście od tyłu budynku znajdującego się w sąsiedztwie przejścia podziemnego, naprzeciwko centrum handlowego "Galaxy"). Wieczory klubowe połączone są najczęściej z prelekcjami i pokazami przeźroczy - zapraszane są do ich prowadzenia osoby odbywające ciekawe podróże lub znani szczecińscy krajoznawcy. Część wieczorów klubowych ma charakter towarzyski (Karnawałowy Konkurs Ciast, Wigilia Klubowa itp.), a w cieplejszych miesiącach niektóre z nich odbywają się w plenerze (np. jako spacery przyrodnicze po szczecińskich parkach). Zapraszamy !