28.06.2008 (sobota)                             długość trasy ok. 30 km

Zbiórka: - pętla tramwajowa Głębokie – godz. 8.30 (odjazd autobusem nr 103 do Tanowa o godz.8.35) lub przystanek autobusów 103 „Tanowo” w Tanowie o godz. 8.50.
Ze względu na przekraczanie granicy państwowej uczestnicy powinni posiadać przy sobie paszport lub dowód osobisty.
Przewidywany powrót do Szczecina ok. godz.19.30

Trasa:

1. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi znajdował się ryglowy kościół z XVIII w.
Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w

2. Pozostałości przedwojennego cmentarza w Tanowie


3. Cmentarzyk Raminów - niewielki cmentarz położony w pobliżu nieistniejącej już osady Gunice. Na cmentarzu spoczywa 8 członków gunickiej gałęzi rodu Raminów pochowanych na przestrzeni 100 lat (od połowy XIX w. do 1945 r.). Cechą charakterystyczną nagrobków jest (za wyjątkiem jednego) brak symboliki chrześcijańskiej. Uprawdopodabnia to tezę, że członkowie tej rodziny byli wolnomularzami (masonami).
Intrygujący jest także nagrobek, zmarłego w 1945 r., Barnima von Ramin. Z przekazów historycznych wiadomo, że jednym z niemieckich oficerów zaangażowanych w spisek przeciw Hitlerowi był Barnim von Ramin. Czy chodzi o tę samą osobę, czy też mamy tu do czynienia z przypadkową zbieżnością imienia i nazwiska - nie wiadomo.


4. Ruiny pałacu Raminów - pałacyk został zbudowany w pierwszej połowie XIX w. jako siedziba gunickiej gałęzi rodu Raminów. Do pałacu przylegał park, a w pobliżu znajdowała się wieś Gunnice (przed wojną liczyła ona 190 mieszkańców). Obecnie po zabudowaniach pozostały tylko nikłe ślady. Zachowała się natomiast kasztanowa aleja prowadząca do pałacu, który został rozebrany w latach 60-tych. Przetrwał także, choć zdziczały, podworski park.

5. Węgornik - wieś powstała 1864 roku położona nad Gunicą. Było tu kilka gospodarstw rolnych. Dawniej obok  rolnictwa i hodowli zwierząt  niektórzy rolnicy zajmowali się gospodarką rybną na pobliskim jeziorze Świdwie.

6. Zalesie - osada powstała w XIX wieku. W środku osiedla pałacyk z początku XX w. wykorzystywany przez wiele lat jako ośrodek szkoleniowy leśnictwa. Pałacyk ma 3 kondygnacje i wysoki czterospadowy dach zwieńczony latarnią czyli niewielką wieżyczką z której roztacza się rozległy widok na okolice, a przede wszystkim na pobliskie jez. Świdwie. Obecnie mieści się tutaj siedziba Nadleśnictwa Trzebież.


Pałacyk w Zalesiu

7. Kamień i krzyż upamiętniający śmierć księcia Barnima II (za granicą państwową koło Dobieszczyna).
Barnim II urodził się w 1275 r., był synem Barnima I zwanego Dobrym. Umiera przedwcześnie, w 1295 r., zamordowany  wg legendy - przez rycerza Widanta koło Wkryujścia, za próbę uwiedzenia jego żony.




Stolec - pomnik Jürgena Bernarda von Ramin (1764-1792)

Stolec - pałac

Stolec - kościół

8. Stolec - średniowieczna wieś położona na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Od 1554 r. znajdowała się w posiadaniu rodu Raminów. Najbardziej zasłużonym z tego rodu był Jurgen Bernard von Ramin (1693-1775), który nie tylko stworzył prężnie działające gospodarstwo rolne, ale był także inicjatorem wybudowania dwóch najbardziej okazałych budowli w Stolcu czyli pałacu i kościoła.
Pałac zbudowany został w latach 20-tych XVIII w. w stylu barokowego klasycyzmu. Jest to budowla dwukondygnacyjna, dziewięcioosiowa, z centralnie położonym ryzalitem zakończonym pięknie zdobionym tympanonem. Pałac położony jest na terenie rozległego założenia parkowego w pewnym oddaleniu od szosy. Przez wiele lat po II wojnie światowej mieściła się tu placówka Wojsk Ochrony Pogranicza. Obecnie obiekt nie jest wykorzystany i czeka na nowego właściciela (dzierżawcę).
Kościół  - wzniesiony w latach 1731-35 na miejscu wcześniejszej budowli. Kościół posiada ryglową wieże, której piękny dwukondygnacyjny barokowy chełm nie został dotychczas odbudowany.
Obok kościoła znajduje się stary cmentarz, na którym uwagę przykuwa
piękny obelisk wzniesiony ku czci Jürgena Bernarda von Ramin (1764-1792), a ufundowany w 1793 roku przez wdowę po zmarłym tragicznie małżonku (zginął na skutek upadku z konia podczas szaleńczej galopady, którą bardzo lubił).
Przed pałacem rośnie najstarszy na Pomorzu cis "Barnim" o obwodzie pnia 290 cm, a za pałacem rozciąga się Jezioro Stolsko, przez które przebiega polsko - niemiecka granica państwowa.
Ciekawostka: Przez wiele lat po okolicy krążyła legenda iż na dnie Jeziora Stolsko znajduje się zestrzelony ogromny samolot. Wielu nie dawało wiary tej informacji - lecz okazało się iż jest ona prawdziwa. W 1989 roku z dna jeziora wydobyto wrak amerykańskiego samolotu - superfortecy zestrzelonego przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą w dniu 21.06.1944 r. (samolot brał udział w bombardowaniu fabryki sztucznej benzyny w Policach).

9. Bolków - siedziba Stacji Ornitologicznej "Świdwie"

10. Jezioro Świdwie wraz z okolicą jest miejscem bytowania, żerowania, odpoczynku w trakcie migracji oraz zimowania kilkuset gatunków zwierząt. Badania przeprowadzone przez Szczecińską Stację Ornitologiczną "Świdwie" Instytutu Ekologii PAN wykazały występowanie w rezerwacie lub bezpośrednim jego otoczeniu co najmniej 171 gatunków ptaków, z czego aż 117 to gatunki lęgowe. Gnieżdżą się tu wyjątkowo rzadkie: bąk, bączek, gęś gęgawa, orzeł bielik, błotniak stawowy i zbożowy, orlik krzykliwy, rybołów, trzmielojad, derkacz, kropiatka, żuraw, podróżniczek, wąsatka, i inne.
Pierwsze doniesienia o wyjątkowych walorach przyrodniczych Jez. Świdwie zawdzięczamy Paulowi Robienowi - niemieckiemu ornitologowi francuskiego pochodzenia żyjącemu na początku XX w. W latach 50-tych prace nad ornitofauną tego rejonu prowadziła grupa szczecińskich ornitologów-amatorów skupionych wokół Jerzego Noskiewicza. Dzięki ich staraniom w 1963 r. utworzono rezerwat przyrody "Jezioro Świdwie"
W okolicach Jez. Świdwie odkryto ślady bytowania człowieka pochodzące sprzed 10 tysięcy lat.

Wieża widokowa nad Jeziorem Świdwie

11. Węgornik

12. Tanowo