Regionalny Oddział Szczeciński PTTK im. Stefana Kaczmarka
Klub Turystów Pieszych „Wiercipięty”

XL  Wycieczka  Szlakami  Przodków


19.04.2008 r. (sobota)

Zbiórka uczestników o godz. 8.20 przy przystanku końcowym autobusów nr 81 koło  dworca PKP Szczecin Główny .
Odjazd autobusem do Kołbaskowa o godz. 8.37.  Przyjazd do Kołbaskowa ok. godz. 9.10



Ze względu na przekraczanie granicy państwowej uczestnicy powinni posiadać przy sobie  paszport lub dowód osobisty. 


TRASA PIESZA: Kołbaskowo - Moczyły - Kamieniec - Pargowo - Neurochlitz - Staffelde - Mescherin – Gryfino (ok. 23 km)


Przewidywany powrót do Szczecina pociągiem osobowym odjeżdżającym z Gryfina o godz.17.03.  Przyjazd do Szczecina Głównego o godz.17.30

ZWIEDZANE MIEJSCOWOŚCI NA TRASIE:

KOŁBASKOWO
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku, gdy książę Barnim I nadaje klasztorowi cysterek w Szczecinie dziesięcinę z Kołbaskowa. W 1286 roku klasztor otrzymuje wieś Kołbaskowo na własność i prawdopodobnie w tym czasie rozpoczyna się budowa tutejszego kościoła.
W centrum wsi znajduje się XIII wieczny kościół. Jest to późnoromańska budowla salowa, wzniesiona na planie prostokąta, bez wieży zachodniej. Elewacje ścian wymurowane są z w miarę regularnie ułożonych warstw kwadr granitowych o niewielkim tylko stopniu obróbki i o różnej wielkości. Jedynie uskokowe portale - południowy (obecnie zamurowany) i nieistniejący już dzisiaj zachodni - a także narożniki, wykonano z dokładniej obrobionych kwadr granitowych.
Elewacja wschodnia posiada charakterystyczny dla tego okresu układ trzech wąskich, ostrołukowych, rozglifionych na zewnątrz okien, z których środkowe jest nieco wyższe. Jej szczyt natomiast ozdobiony jest piramidalną blendą w obramieniu ceglanym. Elewacja zachodnia ze szczytem przesłonięta jest przez dobudowaną w XVIII wieku wieżę, nakrytą płaskim dachem namiotowym. W wieży znajduje się główne wejście do kościoła
W elewacji południowej zachował się relikt pierwotnego okna o ościeżach kamiennych i łuku zamknięcia mniej ostrym jak w pozostałych obmurowanych oknach. Także zachowany portal południowy ma tylko nieznacznie załamaną archiwoltę.
Świątynia posiada strop drewniany i nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. W roku 1984 przeprowadzono restaurację świątyni. Odbito wówczas tynki zewnętrzne, odsłonięto wątek gotycki ścian i okien. We wnętrzu odnowiono posadzkę, strop, ściany, odkryto portal południowy. Wykonano również nowe oszklenie witrażowe. Uporządkowano także plac kościelny otoczony kamienno-ceglanym murem.
Na wyposażeniu kościoła znajdują się:
•    XVIII wieczny ołtarz barokowy poddany gruntownej konserwacji w 1993 roku.
•    Gotycka empora chórowa wsparta na dwóch filarach.
•    Dzwony z 1600 i 1705 roku.

MOCZYŁY

Pierwsze wzmianki o wsi Moczyły (niem. Schillersdorf) pochodzą z 1325, kiedy to Moczyły należały do posiadłości kościoła Panny Marii w Szczecinie. W 1490 roku parafia w Moczyłach pod patronatem Gryfina. Począwszy od XVII wieku przechodzi w ręce prywatne rodów szlacheckich.
Na terenie wsi znajduje się zabytkowy XIII wieczny kościół, który reprezentuje przykład budowli salowej, orientowanej, założonej na planie prostokąta, bez chóru i wieży. Elewacje ścian i szczyty wykonane są z kamienia narzutowego różnej wielkości i kształtu, nieobrobionego lub ociosanego niestarannie z dodatkiem cegły w obramieniach otworów okiennych. Kamienie układane są w warstwy, które jednak nie zawsze utrzymują poziom. Zewnętrzne lica ścian wykazują większy stopień obrobienia głazów i staranniejsze dobieranie płaską stroną do lica. Wszelkie nierówności wypełnione są zaprawą wapienną z dodatkiem okrzesków i mniejszych kamieni tworzących warstwy pośrednie, wyrównujące. Narożniki wykonane są ze starannie przyciosanych prostokątnych głazów granitowych.
Dwa jednouskokowe portale wykonane były z ciosów granitowych o łuku delikatnie ostrym. Obecnie zachował się jedynie fragment portalu południowego. Późniejsze przebudowy kościoła spowodowane zapewne jego częściowym zniszczeniem pozwalają dziś jedynie przypuszczalnie określić liczbę i rozstawienie otworów okiennych. W ścianie wschodniej znajdowały się trzy okna rozmieszczone symetrycznie, rozglifione na zewnątrz, zakończone okrągłymi łukami i skośnym parapetem. Zachowało się z nich tylko środkowe, boczne poszerzono i obramiono cegłą. W ścianie południowej zachowało się również tylko jedno pierwotne okno, obecnie zamurowane. Pozostałe dwa znajdowały się zapewne w miejscach obecnych dwóch późniejszych, przemurowanych. W ścianie północnej nie stwierdzono pierwotnych otworów okiennych. Opracowanie lica ścian zewnętrznych polegało na wyrównaniu zaprawą powierzchni między głazami i wykonaniu na nich boniowania podwójną linią. Elewacje wewnętrzne otynkowano i pokryto miejscami polichromią. Stanowi ją miedzy innymi komplet 12 zacheuszy o średnicy 60 cm, złożonych z podwójnego koła kreślonego cyrklem i krzyża maltańskiego. Nawa kryta była drewnianym stropem płaskim i dachem ceramicznym dwuspadowym.
Okrągłe zakończenie środkowego okna w ścianie wschodniej (jedynego, które zachowało pierwotny kształt), przy jednoczesnej ostrołukowej formie portali południowego i zachodniego pozwala określić czas powstania kościoła na ok. 1250 rok.

KAMIENIEC

W rejonie wsi Kamieniec (niem. Schöningen) ciągłość osadnicza trwa od okresu kultury łużyckiej. Na wzniesieniu zwanym Świętą Górą (45 m n.p.m.) odkryto pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego z IX-X wieku. Również w pobliżu dzisiejszego Kamieńca, na zachodnich stokach wału morenowego, tzw. Wału Bezleśnego, rozciągającego się na przestrzeni kilkunastu kilometrów - od Bezrzecza do brzegu Odry w Siadle Dolnym, odkryto pozostałości osad. W okolicy wsi znaleziono ponad czterokilogramowy skarb monet i ozdób z początku XI wieku świadczący o istniejącym pradawnym szlaku handlowym wzdłuż Odry. W 1124 roku przebywała tu misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu. Wieś opustoszała na przełomie XI i XII wieku.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o wsi pochodzą z 1203 roku, kiedy to była własnością biskupa kamieńskiego. Od roku 1243 dziesięcinę ze wsi pobierał szczeciński klasztor cysterek, a od 1300 kościół św. Jakuba ze Szczecina.
We wsi znajduje się XIII wieczny kościół z ciosanego kamienia. Jest budowlą salową, prostokątną, orientowaną, bez chóru, z dobudowaną od zachodu wieżą, szerszą aniżeli nawa. Wieża wzniesiona na planie prostokąta posiadała pierwotnie jeszcze dwie szachulcowe, odeskowane kondygnacje, które uległy zniszczeniu.
Elewacje ścian wykonane są z kwadr granitowych ułożonych w regularne warstwy. Od strony zachodniej w elewacji wieży znajduje się portal główny, ostrołukowy, trzykrotnie schodkowany z klińców granitowych, dokładnie obrobionych. W ścianie południowej i północnej znajdują się również portale ostrołukowe, dwuuskokowe, wykonane z klińców granitowych, dokładnie obrobionych. Ściana wschodnia posiada trzy okna, a w jej szczycie znajduje się oculus w obramieniu ceramicznym.
Kościół ucierpiał znacznie podczas II wojny światowej i w stanie ruiny pozostawał aż do roku 1978. Po przebudowie portale w ścianie południowej i północnej pozostają zamurowane przy użyciu innego materiału, nie licującego z elewacją ścian. Wszystkie otwory okienne mocno rozglifione posiadają zmienione ceramiczne zwieńczenia.
Całość budowli nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Hełm wieży natomiast pokryty jest ocynkowaną blachą.
Na wyposażeniu kościoła znajdują się następujące zabytkowe przedmioty:
•    Ołtarz ambonowy z XVIII wieku.
•    Empora chórowa z malowanymi scenami biblijnymi (1750).
•    Epitafium z drewna dla pułkownika Jana Karola von Lappenow (1729).
•    Obraz ukrzyżowania (1700).
•    Misa chrzcielna (1693).
•    Kielich (1651).
•    Dzwon odlany przez Jana Henryka Schmidta (1714).

PARGOWO
Pargowo (do 1945 niem. Pargow) – wieś położona przy samej granicy polsko-niemieckiej w gminie Kołbaskowo w powiecie polickim. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1240 r. Do wsi prowadzi wąska asfaltowa droga, która łączy ją z resztą Polski. Zabudowa wsi to stare, poniemieckie wiejskie domy. Droga we wsi obsadzona wiekowymi kasztanowcami. We wsi znajdują się także malownicze ruiny kościoła wybudowanego z ciosanego kamienia polnego. Kościół pochodzi sprzed 1336 r. i funkcjonował nieprzerwanie do 1945 r. Po II wojnie światowej popadł w ruinę. Na ścianie szczytowej świątyni zachował się herb rodziny von Blumennthal. Przy kościele znajdował się cmentarz, którego pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego. Całość otoczona była kamiennym murem.

                     Opisy miejscowości w gminie Kołbaskowo – na podstawie  www.wikipedia.pl

a


Następne  wycieczki „Szlakami Przodków” :

XLI  – 31 maja 2008 r. (sob)  :  okolice Brzeska i Przelewic,

XLII – 12 lipca 2008 r. (sob) : Gryfino – Mescherin – Gartz – Geesow - Gryfino