96 Rajd Promienisty
06.04.2008 (niedziela)
 
długość trasy: 11 km
 

Zbiórka: pętla autobusowa na Osowie - godz.10.00

Trasa:


1.Osów - niegdyś wieś - dzisiaj dynamicznie rozwijające się osiedle mieszkaniowe.Pierwsza wzmianka pochodzi z 1277 r. Zachował się kościół z XIX w. - wzniesiony na starszych fundamentach. Obok drewniana dzwonnica słupowa z XIX w. oraz granitowy głaz narzutowy - pomnik ku czci ofiar I wojny światowej.

Osów położony jest na wysokości ok. 80 m n.p.m. i otoczony lasami Puszczy Wkrzańskiej. W pobliżu znajduje się ośrodek sportów zimowych "Szczecińska Gubałówka"

                                     


2. Głaz Bukowski
- granit o obw. 6,8 m i wys. 2,7 m. Na głazie napis w języku niemieckim: "Przyroda jest nieskończenie zróżnicowanym Bogiem. Schiller".

3. Żelechowa - obecnie jedna z dzielnic północnej części lewobrzeżnego Szczecina. Dawniej była to wieś, której nazwa pochodziła prawdopodobnie od nazwy osobowej - imienia Żelech. Jest najwcześniej wymienianą w źródłach wsią książęcą : w dokumencie z 8 czerwca 1159 r. pierwszy pomorski biskup - Wojciech - nadaje (darowaną mu przez księcia Racibora I i jego żonę Przybysławę) wieś Żelechowo klasztorowi w Grobe na wyspie Uznam. W 1168 r. drugi pomorski biskup - Kondrat - potwierdza nadanie wsi Żelechowa klasztorowi w Grobe. Wieś wymieniana jest też w bullach papieskich (1178 r. jako Selechowa, 1194 r. jako Celechowa). W 1280 r. książe Bogusław IV nadaje wieś Żelechowa klasztorowi żeńskiemu ze Szczecina. Do połowy XVIII w. była wsią na prawach autonomicznej gminy. Pod koniec tego wieku część wsi została wydzierżawiona przez kupców szczecińskich. W XIX wieku rozwija się tu przemysł. Dopiero w 1939 roku została włączona w granice administracyjne miasta Szczecina. W czasie II wojny światowej w okolicy było kilka obozów pracy przymusowej dla robotników cudzoziemskich - jeden z tych obozów był zlokalizowany przy ulicy Grzymińskiej. Obecnie Żelechowa jest jedną z przemysłowych dzielnic Szczecina. Wśród mieszkańców Szczecina jest też znana jako Żelechowo (taką nazwę nosił przystanek pociągów osobowych jeżdżących dawniej ze Szczecina Głównego do Trzebieży).