94 Rajd Promienisty
3.02.2008
dystans: 11 km

Zbiórka na Osiedlu Bukowym (pętla autobusowa) o godz. 10.00

1. Osiedle Bukowe - START
Osiedle zostało wzniesione na gruntach Klęskowa - dawnej wsi podmiejskiej. Projekt osiedla wykonano w biurze "Miastoprojekt". Budowę rozpoczęto w 1983 r. Docelowo ma tu mieszkać ok. 18000 osób
Uliczki na tym osiedlu noszą nazwy kolorów np.: Fioletowa, Seledynowa, Pomarańczowa. Nazwy ulic korespondują z kolorem elewacji stojących przy nich budynków.


 szlak czerwony - im. Wojciecha Lipniackiego

Wojciech Lipniacki (1918-1996) - filolog, krajoznawca, poeta, tłumacz, publicysta, żołnierz AK. Współzałożyciel tygodnika "Sportowiec". Czołowy teoretyk krajoznawstwa, członek honorowy PTTK.
Opublikował m.in.: Elementy teorii krajoznawstwa (2 tomy), Nazwy terenowe Kniei Bukowej, Jezioro Szmaragdowe, Knieja Bukowa pod Szczecinem, Puszcza Bukowa - miniprzewodnik (na zdjęiciu obok), Wolin- przewodnik, Woliński Park Narodowy i inne.


2. Głaz  im. św. Wojciecha - granit gruboziarnisty (obwód 5,50 cm; wys. 1,25 m), ustawiony, z widocznymi śladami odspojenia. Nazwany w 1997 r. z okazji 1000 rocznicy  śmierci św. Wojciecha

3. Buk im. Wojciecha Lipniackiego  - (obwód 460 cm, wys. 32 m); rośnie na skraju Kniei Bukowej przy szlaku czerwonym przed wiaduktem autostrady, (Osiedle Bukowe, w pobliżu ul. Akwarelowej).
W swoim wierszu "Knieja Bukowa" Wojciech Lipniacki napisał: "Weź mnie za rękę, moja miła, uchodźmy z miasta, gdzie jeszcze cisza w jeziornych gniazdach (...). A więc zostańmy w tej oazie! Gdy lata miną ja bukiem wzrosnę tu przy głazie, ty nad potokiem - olszyną."
4. Autostrada - według projektu autostrada miała prowadzić z Berlina poprzez Szczecin, Elbląg do Królewca.Prace rozpoczęly sie w 1933 r. Odcinek Berlin - Szczecin oddano do użytku w 1936 r., a odcinek Elbląg - Królewiec (jednojezdniowy) w 1937 r. Hitler zażądał, by przez teren polskiego Pomorza Gdańskiego  autostrada przebiegała eksterytorialnym korytarzem. Odrzucenie przez Polskę tego żądania było jednym z pretekstów niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. Na dalszych odcinkach autostrady roboty trwały do 1943 r, (do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych m. in. z Polski).

 

5. Śmiłowska Górka wzniesienie o wys. 71 m., na stoku  którego wybudowano pod koniec XIX w.  z inicjatywy dr Lindtnera cieszące sie znakomitą opinią na całym Pomorzu  - sanatorium. Kompleks zabudowań uległ zniszczeniu podczas działań wojennych w 1945 r.

6. Chojna - wzniesienie o wys. 74 m przy skrzyżowaniu Drogi Chojnowskiej i Drogi Grońskiego. Stoki częściowo dość strome, od południa porośnięte starym drzewostanem dębowym. Na płaskim, wydłużonym wierzchołku znajduje się słaboczytelne grodzisko pierścieniowe o długości wałów 300 m i powwierzchni majdanu 0,75 ha. Grodzisko stanowiło miejsce schronienia okolicznej ludności i wykorzystywane było w XI-XIII wieku. Według legendy miejscowej miał tu stać potężny zamek rycerzy - rabusiów, napadających bez miłosierdzia na każdego, kto tędy przejeżdżał, czy przechodził, w końcu obłożony klątwą zamek zapadł się wraz z załogą pod ziemię.

 szlak  zielony
7. Uroczysko Szwedzki Młyn - ruiny dawnego młyna wykorzystującego energię wodną potoku Chojnówka.
Pierwszy młyn powstał tu już w XIII w. W 1274 r. przeszedł on na własność klasztoru cystersów w Kołbaczu. W okresie wojny 30-letniej Szwedzi urządzili tu młyn prochowy. W 1838 r. nabył go Fridrich Jaeckel i przerobił na młyn papierniczy (produkowano tu m.in. worki dla cementowni "Stern" w Zdrojach). W 1880 młyn został przerobiony na gospodę turystyczną. Funkcję tę pełnił z pełnym powodzeniem do 1945. W czasie wojny zniszczony, popadł w całkowitą ruinę.
W pobliżu znajdują się pozostałości niewielkiego cmentarza ewangelickego z zachowanymi nagrobkami rodzny Jaeckel.

Szwedzki Młyn - widok z 1935 r.  Źródło: Encyklopedia Szczecina tom II
8. Szwedzki Głaz - obwód: 9,7 m; wysokość 1,8 m
Gnejs plagioklazowo-biotytowy, różowo-szary, granoblastyczny z żyłą pegmatytową o grubości 0,5 m. Głębokie naturalne spękania mrozowe


9.  Dąb Frater (obwód 370 cm), dąb rośnie przy wylocie Drogi Chojnowskiej do Przełęczy Trzech Braci w Kniei Bukowej. Nazwę nadano dla upamiętnienia braci zakonnych - cystersów z Kołbacza, których domena klasztorna graniczyła w tym miejscu z posiadłością Szczecina i Gryfina.

10.  Przełęcz  Trzech Braci 
- przełęcz pomiędzy trzema wzgórzami: Bukowcem, Kopytnikiem i Klasztornym. Tu również zbiegały się granice trzech średniowiecznych właścicieli Puszczy Bukowej (miasta Szczecina, klasztoru w Kołbaczu i rodziny von Palenów z Chlebowa).

Zagadkową nazwę przełęczy próbuje również tłumaczyć legenda:

Dawno, dawno temu, w miejscu tym napadało na podróżnych trzech braci-rozbójników. Pewnego razu napadli na starego harfiarza, prowadzonego przez córkę o niezwykłej urodzie. Bracia zabili starca, a dziewczynę uwięzili, by im prowadziła gospodarstwo. Jej urok sprawił, że zapałały miłością
zbójeckie serca, Wszyscy trzej daremnie starali się o względy dziewczyny, W końcu doszło do walki, w której bracia pozabijali się wzajemnie. Dziewczyna pochowała zbójców pod trzema głazami, z których wyrosły trzy okoliczne wzgórza, a sama, nie chcąc wracać do ludzi po tylu strasznych przeżyciach, zamieniła się w drzewo do dziś rosnące na rozwidleniu Drogi Kołowskiej i Kluckiej

legendę zacytowano z przewodnika Wojciecha Lipniackiego "Knieja Bukowa pod Szczecinem" ZW-P PTTK Warszawa 1981
 szlak czerwony
11.  Sobolowa Góra - wzgórze o wysokości  115 m 
12.  Strzelnica Wojskowa
 bez szlaku
13.  Uroczysko Mosty - zgrupowanie trzech różnej wielkości i konstrukcji mostów (wiaduktów), położonych w lesie, w pobliżu strzelnicy wojskowej. Konfiguracja terenu wskazuje, że przez mosty te nie prowadziła nigdy żadna droga.
Przez wiele lat nie potrafiono wyjaśnić jaki był cel  wybudowania przez Niemców owych budowli. Obecnie przyjmuje się, że są to pozostałości dawnego poligonu wojsk inżynieryjnych, na którym niemieccy saperzy uczyli się sztuki minowania i rozminowywania mostów.
14.  Grób wojenny przy ul. Bielańskiej - samotna mogiła znajdująca się w lesie, kilkadziesiąt metrów na zachód od ulicy Bielańskiej. Z tabliczki znajdującej się nad grobem wynika, iż spoczywa tu Rosjanin, kapitan Konstanty Kitajew zmarły w 1944 r.
Nie wiadomo jednak czy informacje te są prawdziwe (według niektórych źródeł spoczywa tu Polak).

15.  Szczecin Klucz
 
- META - jedna z najdalej położonych od centrum miasta dzielnic Szczecina. W średniowieczu Klucz należał do klasztoru Cystersów w Kołbaczu i położony był na wysokim nadodrzańskim brzegu, w pobliżu zachowanych do dnia dzisiejszego ruin cmentarza przy ul. Bielańskiej. Koło cmentarza znajdował się średniowieczny kościół (zniszczony w 1945 r.).
W pobliżu Wzgórze Bombardierów wykorzystywane przez polskich artlerzystów podczas walk o Szczecin w marcu 1945.

 

Zdjęcie z Rajdu

Uroczysko Mosty

3.02.2008