XXXVII Wycieczka Szlakami Przodków
22.09.2007 (sobota)
dystans: 25 km

 

Zbiórka uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP SZCZECIN GŁÓWNY (koło informacji).
Odjazd pociągu (pociąg pośpieszny) o godz. 7.50

Przebieg wędrówki:

1. Dobiegniew - miasto liczące ok. 3 tys. mieszkańców, dawny gród słowiański na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. W XIII w. należał do cysterek z Owińsk koło Poznania. Od pocz. XIV w. we władaniu Brandenburczyków. W XVII w. (po wojnie 30-letniej) osiedliło się tu wielu polskich mieszczan z Wielkopolski.
W latach 40-tych XIX wieku Dobiegniew uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Poznaniem.
W czasie drugiej wojny światowej mieścił się w Dobiegniewie największy polski obóz jeniecki w Niemczech, w którym przebywało ok. 7000 polskich oficerów.
Podczas ciężkich walk w styczniu 1945 r. Dobiegniew został prawie całkowicie ( w 85%) zniszczony.
W mieście zachowało się kilka zabytków: gotycki kościół (korpus kościoła z pocz. XIV w., prezbiterium z XV w., wieża z XIX w.), niewielkie fragmenty murów miejskich, baszta oraz spichlerz z I poł XIX w.


Panorama Dobiegniewa i okolic
zdjęcie pochodzi z witryny internetowej Urzędu Miasta i Gminy Dobiegniew: http://www.dobiegniew.pl

2. Osiek - stara osada słowiańska, wzmiankowana w początkach XIV w. W południowej części wsi zachował się zespół pałacowo parkowy z neoklasycznym pałacem z XIX w. oraz rozległym parkiem krajobrazowym (powierzchnia ok. 9 ha), z piękną aleją grabową.

3. Chomętowo - pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z XIV w., kiedy to została zniszczona przez wojska Władysława Łokietka. Na półwyspie jeziornym zachowały się resztki budowli krzyżackich z początku XV w. w postaci kamienno-ceglanego, gotyckiego spichlerza obronnego z otworami strzelniczymi oraz resztkami fosy. W pobliżu budynek dawnego dworu (XIX w.) ozdobiony herbem Brandtów, którzy byli właścicielami Chomętowa od XV w.
We wsi znajduje się neogotycki kościół z XIX w.

4. Ogardzki Młyn

5. Kolsk - wieś o średniowiecznym rodowodzie. Należała wówczas do cystersów z pobliskiego Bierzwnika.
We wsi ciekawe przykłady budownictwa: kamienno ceglany dwór z połowy XIX w., neogotycki kościół, zabytkowe domy szachulcowe z XIX w. oraz murowane stodoły z drugiej połowy XIX w.

6. Ostromęcko

7. Jezioro Bierzwnik - powierzchnia: 226 ha, długość: 4 km, szerokość: do 670 m, głębokość: do 12 m. Na jeziorze znajduje się wyspa o pow. 1,1 ha, na której w 1977 r. utworzono krajobrazowy rezerwat przyrody: "Wyspa na Jeziorze Bierzwnik". Na wyspie ma swoją ostoję i miejsce lęgowe bocian czarny.

8. Rębusz PKP

Treść krajoznawczą opracowano na podstawie przewodnika autorstwa Bogdana Kucharskiego: "Między Odrą a Drawą", Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1988