85 Rajd Promienisty
11.03.2007
dystans: 10 km

Zbiórka: Pętla autobusowa na Osowie - godz. 10.00

TRASA RAJDU:

1. Osów - w tej dawnej podszczecińskiej wsi zachował się niewielki neogotycki kościół z przełomu XIX i XX wieku (ciekawe wyposażenie: m.in. barokowy ołtarz z 1700). Obok drewniana dzwonnica oraz głaz (obwód 5,75 m) - dawny pomnik mieszkańców Osowa, którzy zgineli w czasie I wojny światowej.

2. Podbórz - przed wojną znajdowała się tu niewielka osada zwana "Leśnym Zameczkiem". Była tu leśniczówka, restauracja, a także ośrodek wypoczynkowy dla młodzieży z zespołem boisk i kąpieliskiem (dzisiejszy "Staw na Odludziu"). Po wojnie osada nie została zasiedlona, a znajdujące się tu budynki zostały rozebrane.

dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.historia.warszewo.pl


tak wyglądał niegdyś "Leśny Zameczek"

3. Wielecka Góra - najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich liczące 131 m npm.

Wieleci to grupa słowian połabskich, która w IX w. utworzyła Związek Wielecki. Związek ten prowadził liczne wojny zarówno z Niemcami (Sasami) jak i państwem pierwszych Piastów. Ostatnia wzmianka o Wieletach pochodzi z 1074 r.

 


4. Dąb Bogusława X - poteżny, liczący ok. 600 lat pomnik przyrody rosnący w Puszczy Wkrzańskiej, na wschód od Leśna Górnego.
Obwód pnia: 520 cm, wysokość 23 m.

Dąb nosi imię księcia Bogusława X - najbardziej znamienitego władcy Księstwa Zachodniopomorskiego.
Według legendy Książe bardzo lubił odpoczywać w cieniu tego potężnego drzewa.




5. Pilchowo - podszczecińska wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1286 r. Częściowo zachowała kształt dawnej owalnicy. Ciekawostką jest fakt, że granica między miastem Szczecinem, a terenami gminy Police przebiega niemal przez środek Pilchowa, wskutek czego tylko część mieszkających w tej miejscowości osób jest obywatelami miasta Szczecina. Kościół - zbudowany na przełomie XIII i XIV w., gruntownie przebudowany w XIX w (z pierwotnej budowli zachowały się jedynie kamienne mury do wysokości parapetów). Obok dzwonnica o konstrukcji belkowej z dwuspadowym dachem z XIX.