72 Rajd Promienisty
4 grudnia 2005 (niedziela)
długość trasy: 9 km

Zbiórka: koło dworca PKP Szczecin Podjuchy - godz.10.00

TRASA:

PKP Podjuchy (START) - przy ul. Walczaka znajduje się obelisk z tablicą poświęconą patronowi ulicy.

Sobolowa Góra - wzgórze o wysokości 118 m n.p.m.; nazwa wzgórza pochodzi od widocznego po prawej stronie strony zwierzątka

Przełęcz Trzech Braci - przełęcz pomiędzy trzema wzgórzami: Bukowcem, Kopytnikiem i Klasztornym. Tu również zbiegały się granice trzech średniowiecznych właścicieli Puszczy Bukowej (miasta Szczecina, klasztoru w Kołbaczu i rodziny von Palenów z Chlebowa). Zagadkową nazwę przełęczy próbuje również tłumaczyć legenda:
Dawno, dawno temu, w miejscu tym napadało na podróżnych trzech braci-rozbójników. Pewnego razu napadli na starego harfiarza, prowadzonego przez córkę o niezwykłej urodzie. Bracia zabili starca, a dziewczynę uwięzili, by im prowadziła gospodarstwo. Jej urok sprawił, że zapałały miłością zbójeckie serca, Wszyscy trzej daremnie starali się o względy dziewczyny, W końcu doszło do walki, w której bracia pozabijali się wzajemnie. Dziewczyna pochowała zbójców pod trzema głazami, z których wyrosły trzy okoliczne wzgórza, a sama, nie chcąc wracać do ludzi po tylu strasznych przeżyciach, zamieniła się w drzewo do dziś rosnące na rozwidleniu Drogi Kołowskiej i Kluckiej
legendę zacytowano z przewodnika Wojciecha Lipniackiego "Knieja Bukowa pod Szczecinem" ZW-P PTTK Warszawa 1981

Bukowiec - najwyższe wzniesienie Wzgórz Bukowych 148,3 m n.p.m. Przed wojną wznosiła się tu wieża widokowa (zachowały się jedynie fundamenty), od kilku lat nad Bukowcem góruje wieża obserwacyjno - przeciwpożarowa (tzw. dostrzegalnia)

Głaz Serce -płaski blok granitu o obw. 14,5 m i wys. 1,5 m, zalega przy czarnym szlaku wiodącym z Os. Bukowego na Bukowiec. Nazwa kamienia pochodzi od jego kształtu.

Głaz Grońskiego - gnejs szaro-różowy, średnioziarnisty, odspojony; obwód: 12,3 m, wysokość: 1,4 m. Na głazie znajduje się umieszczona w 1959 r. tablica poświęcona Stanisławowi Grońskiemu.
życiorys Stanisława Grońskiego

Osiedla Bukowe - META - osiedle zostało wzniesione na gruntach Klęskowa - dawnej wsi podmiejskiej. Projekt osiedla wykonano w biurze "Miastoprojekt". Budowę rozpoczęto w 1983 r. Docelowo ma tu mieszkać ok. 18000 osób
Uliczki na tym osiedlu noszą nazwy kolorów np.: Fioletowa, Seledynowa, Pomarańczowa. Nazwy ulic korespondują z kolorem elewacji stojących przy nich budynków.

 


 
Soból - ssak z rodziny łasicowatych, dł. ciała ok. 60 cm, futro gęste, jedwabiste, rdzawobrązowe; aktywny w dzień i w nocy; poluje na drobne ssaki i ptaki, zjada także ich jaja, owady, owoce i nasiona; występuje w górzystych lasach północnej i wschodniej Azji; hodowany na fermach dla cennego futra.

 

 


Wieża p.poż na Bukowcu

 


Tablica na Głazie Grońskiego