69 Rajd Promienisty
4.09.2005
mapa rajdu
długość trasy: 10 km
zdjęcie z rajdu

Zbiórka koło dawnego przystanku kolejowego Szczecin Łękno (dojście od ulicy Pawła Jasienicy) - godz. 10.00

Trasa rajdu:

1. Przystanek kolejowy Szczecin Łękno [START] - myśl o wybudowaniu linii kolejowej umożliwiającej łatwą komunikację (pasażerską i towarową) z północnymi dzielnicami Szczecina pojawiła się w latach osiemdziesiątych XIX w. Linię wybudowano w latach 1896-98. Początkowo linia kończyła się w Jasienicy, następnie (w 1910 r.) została przedłużona do Trzebieży. W okresie drugiej wojny światowej na odcinku Szczecin - Police dobudowano drugi tor. W latach 70 -tych linia została zelektryfikowana. Obecnie wykorzystywana jest tylko do przewozu towarów.

2. Różanka - rozarium urządzone w 1928 r. z okazji odbywającej się wówczas w naszym mieście wielkiej wystawy ogrodniczej. Rosło tu ok. 10 tysięcy krzewów róż.
Obecnie teren ten jest mocno zdewastowany. Zachowało się tu jednak wiele ciekawych gatunków drzew (np. świerki serbskie, klony kaukaskie, metasekwoja chińska, miłorząb japoński).

3. "Albertinum" - Ognisko św. Brata Alberta - ośrodek wychowawczy dla młodzieży męskiej prowadzony przez "Caritas". Do 1991 w budynku tym mieścił się Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych "Cichy Kącik", a przed wojną - dom zdrojowy.

4. Wzgórze Arkony - wzniesienie o wysokości 70 m npm. Na wierzchołku znajdują się ruiny wieży widokowej zbudowanej na przełomie XIX/XX w. w celu upamiętnienia Johannesa Quistorpa - zasłużonego dla rozwoju urbanistycznego Szczecina kupca i przemysłowca.
Budowla kształtem swym nawiązywała do modnej wówczas romantycznej wizji średniowiecznego zamku.
Za najciekawszy przykład tego trendu uznawany jest powszechnie zamek Neuschwanstein w Bawarii

5. Jezioro Głuszec - niewielkie jezioro w Lasku Arkońskim. Wpadają do niego wody ze strumyków: Zielonka, Żabiniec, Kijanka.
Nazwa jeziora pochodzi od nazwy gatunku ptaka - głuszca.
Głuszec (Tetrao Urogallus) - to ptak z rzędu kuraków, jego długość wynosi do 1 m, waży 3-6 kg, upierzenie ciemnobrązowe i czarne; są to ptaki wszystkożerne (preferują pokarm roślinny), zamieszkują rozległe lasy mieszane północnej i środkowej Europy oraz Azji. W czasie toków kogut głuchnie na około 3 sekundy (stąd nazwa).
W Polsce głuszec zagrożony jest wymarciem

Głuszec

6. Polana Harcerska - duża polana położona w Dolinie Siedmiu Młynów, węzeł znakowanych szlaków pieszych (żółtego, czarnego, zielonego i niebieskiego).

7. Dolina Siedmiu Młynów - piękny zakątek Szczecina położony wzdłuż górnego biegu strumienia Osówka między Osowem, a jez. Głębokie. Już w średniowieczu powstały tu młyny (a wraz z nimi spiętrzone tamami stawy o nazwach: Zazulin, Ustronie, Zacisze, Uroczysko, Nagórnik, Łomot, Wyszyna). Młyny te funkcjonowały nieprzerwanie do XIX w, kiedy to zostały przerobione na zajazdy, hotele, domy kolonijne itp. Do chwili obecnej zachowały się tylko zabudowanie dawnego młynu "Ustronie", pozostałe uległy zniszczeniu w czasie ostatniej wojny.

8. Polana Rekreacyjna

9. Jezioro Goplana - jezioro w Lasku Arkońskim zasilane przez wody strumyków: Osówka i Arkonka.
Nazwa jeziora pochodzi od imienia jednej z bohaterek poematu Juliusza Słowackiego "Balladyna".

10. Syrenie Stawy - kilka połączonych ze sobą stawów leżących po wschodniej stronie toru motocrossowego. Teren ten został uporządkowany pod koniec XIX w. i zamieniony na park. Nad jednym ze stawów wzniesiono zespół lokali gastronomicznych zwanych "Lipowym Dworem" (niezachowany).

11. pętla tramwajowa "Las Arkoński" [META]


"Lipowy Dwór"

Na czas trwania imprezy uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.