XXIV Wycieczka Szlakami Przodków
16.07.2005 (sobota)
długość trasy: 24 km

 

Zbiórka na dworcu PKP Szczecin Główny (koło okienka informacji) o godz. 7.35 (odjazd pociągu o godz. 8.00). Przewidywany powrót do Szczecina ok. godz. 21. Przejazdy pociągami osobowymi.
Przed zbiórką należy zakupić bilet weekendowy do Świnoujścia we własnym zakresie.

Na czas trwania imprezy uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

TRASA RAJDU:

Świnoujście Warszów - dzielnica Świnoujścia zamieszkała przez ok.10.000 mieszkańców. Położona jest na zachodnim krańcu wyspy Wolin. Tu znajduje się m.in. dworzec kolejowy, dworzec promów morskich, latarnia morska, port handlowy i inne.

Ognica

Bateria "Goeben" - bateria ciężkiego kalibru, przeznaczona do walki z okrętami liniowymi. Wyposażona była w trzy obrotowe działa kalibru 280 mm, połączone kolejką wąskotorową dowożącą amunicję (jeden pocisk ważył 284 kg). Zasięg dział wynosił ponad 36 km. Bateria została ukończona w 1938 r. Załogę baterii stanowiło ok. 250 ludzi. Bateria była oddalona od brzegu morskiego o ok. 2,6 km (drogi internauto, czy domyślasz się dlaczego działa zostały umieszczone tak daleko od brzegu ?)

Przytór - bardzo stara osada słowiańska, w X w. gród obronny państwa Wolinian. W późniejszych czasach władcy Pomorza zachodniego posiadali tu komorę celną. Przed neogotyckim kościołem z 1902 r. (wzniesionym na miejscu starszego, ryglowego) dąb "Szyper" (obw. 240 cm, wys. 22 m). Z wieży kościoła (43 m wysokości) wspaniały widok na rozlewiska Starej Świny. W okolicy znajdują się stanowiska orła bielika.

Bateria "Przytór" - bateria przeciwlotnicza w skład której wchodził główny schron bojowy wyposażony w 4 armaty przeciwlotnicze kaliber105 mm (każda w opancerzonej wieży) oraz dalmierz optyczny. W pobliżu znajdują się budowle pomocnicze oraz ciekawy bunkier dowodzenia zbudowany z żelbetu w kształcie wiejskiej chaty.

Wieża obserwacyjna baterii "Goeben". Tu znajdowało się stanowisko dowodzenia baterii. Na szczycie liczącej około 30 m wieży (w kształcie dzwonu) był zainstalowany dalmierz optyczny o szerokości 12 m. Umożliwiał on namierzanie celów morskich znajdujących się w odległości do 50 km. Wieża była budowlą całkowicie autonomiczną, zawierającą na 8 kondygnacjach wszystko co potrzebne do prawidłowego działania (a więc: pomieszczenia dla obsługi, elektrownię, urządzenia filtracyjno-wentylacyjne, pomieszczenia sztabowe, magazyny itp.)

Widoczne z prawej strony zdjęcie nie jest już aktualne. Obecnie wieża posiada nadbudowany taras widokowy, z którego mogą korzystać turyści.

Świnoujście