Regionalny Oddział Szczeciński PTTK im. Stefana Kaczmarka
Klub Turystów Pieszych "Wiercipięty"
oraz
Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra ppor. Jana Grudzińskiego
zapraszają na


20 Rajd "Od A do Z Patronów"
im. Zbigniewa Maciejowskiego


21 listopada 2004 r. (niedziela)

Szczecin Stołczyn

TRASY PIESZE :

Trasa nr 1 : WARSZEWO (zbiórka uczestników przy pomniku słonia , start o godz.10.00) - ul. Kredowa - Podbórz - Gręziniec - Bukowo - ul. Do Dworu - Kolonistów - Graniczna - ul. Doroty - Stołczyn - ul. Kościelna - Dąbrówki - meta (ok. 10 km); prowadzenie - Janusz Wesołek.

Trasa nr 2 : MŚCIĘCINO (zbiórka koło dawnego przystanku PKP, start o godz. 9.30) - Góra Słowiańskich Bogów - ul. Saperska - Skolwin - ul. Karpacka - Celulozowa - ul. Orna - Stołczyn - ul. Dąbrówki - meta (ok. 13 km); prowadzenie - Marcin Kanciała

Trasa nr 3 : ŻELECHOWA (zbiórka przy przystanku autobusów nr 101, 107 koło szkoły przy ul. Hożej, start o godz. 10.00) - ul. Hoża - ul. Łączna - ul. Wkrzańska - szlak żółty - Wieża Gocławska - ul. Górska - ul. Golęcińska - lapidarium - ul. Kościelna - ul. Dąbrówki - meta (ok. 10 km)

Meta usytuowana będzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Dąbrówki w Szczecinie Stołczynie


Warunki uczestnictwa - zgłoszenia
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 18 listopada 2004 r. (czwartek) ROS PTTK Szczecin al. Jedności Narodowej 49 A w godz. 9.00-16.00. Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem "Rajd Od A do Z" i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 4345624.


Wpisowe :
- opiekunowie SKKT PTTK prowadzący grupę min. 6 osób - bezpłatnie,
- zrzeszeni w PTTK - 2, 50 zł,
- młodzież z SOSW - 1 zł,
- pozostali uczestnicy - 3 zł


Świadczenia :
- pamiątkowy znaczek rajdowy,
- odcisk pieczęci okolicznościowej,
- posiłek turystyczny - kiełbasa, bułka, ciepły napój,
- punkty do odznak turystyki kwalifikowanej,
- nagrody dla zwycięzców konkursów,
- opieka przodowników turystyki kwalifikowanej na trasach.

Uczestnicy zobowiązani są do :

  • przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, przeciwpożarowych oraz ogólnie przyjętych zasad zachowania,
  • uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy,
  • osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność

Informacje :

  • uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń-zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie,
  • meta rajdu czynna będzie w godz. od 12.30 do 14.30 . Rozpoczęcie konkursów o godz.13.00

Uczestnictwo w rajdzie jest punktowane w konkursie na najaktywniejszą turystycznie szkołę

Życzymy miłych wrażeń na trasach i mecie rajdu !!!

Szkoła Podstawowa nr 9 została otwarta 1 września 1946 r. Pierwszym kierownikiem szkoły była Maria Glińska. Pierwotnie mieściła się przy ul. Kościelnej 4. W 1948 roku została przeniesiona do nowego obiektu przy ul. Dąbrówki 10 gdzie mieści się do chwili obecnej. Przez wiele lat jej zakładem patronackim była huta Szczecin. W szkole aktywnie działa szkolne koło turystyczno-krajoznawcze. Szkoła nosi imię kmdra ppor. Jana Grudzińskiego.

Patron szkoły - Jan Grudziński urodził się 3 grudnia 1907 r. w Kijowie. Po I wojnie światowej kształcił się we Lwowie i tu ukończył Lwowski Korpus Kadetów, po czym był elewem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. W 1937 r. awansował na stopień kapitana a od 1939 r. był zastępcą dowódcy na okręcie "Orzeł" . Okręt podwodny "Orzeł" zbudowany w latach trzydziestych w Holandii i potem zakupiony przez Polskę był pełnosprawnym i nowoczesnym okrętem. Po wybuchu II wojny światowej - we wrześniu 1939 r. - "Orzeł", dowodzony wówczas przez Henryka Kłoczkowskiego, znalazł się w estońskim porcie Rewel (obecnie Tallin) i został internowany. Tu dowódca symulując chorobę samowolnie opuścił okręt, po czym dowództwo objął kapitan Jan Grudziński, który miał wówczas 32 lata. Pod jego dowództwem załoga "Orła" powzięła śmiały plan ucieczki z internowania. Przez Bałtyk i cieśniny duńskie okręt przedostał się do portu brytyjskiego , a następnie brał udział w zatapianiu statków niemieckich. Jan Grudziński był pierwszym oficerem polskim, który przez generała Władysława Sikorskiego w dniu 16 listopada 1939 r. został odznaczony krzyżem orderu "Virtuti Militari". Marynarze okrętu otrzymali wówczas Krzyże Walecznych. W maju 1940 r., ORP "Orzeł" wypłynął w swój ostatni rejs. Przez pomyłkę został storpedowany i zatonął wraz z całą załogą koło wyspy Helgoland. Po zaginięciu okrętu i całej załogi "Orła" Grudziński pośmiertnie otrzymał awans na stopień komandora podporucznika.

Dąbrówka (Dobrawa, Dubrawka) urodziła się około 935 r. Była czeską księżniczką a w 965 r. została żoną władcy Polski - księcia Mieszka I. Małżeństwo to poprzedziło chrystianizację Polski, która nastąpiła w następnym roku. Dąbrówka była matką pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Zmarła w 977 r.