XXI Wycieczka Szlakami Przodków
21.08.2004 (sobota)
dystans: 12 km

Zbiórka na dworcu PKS o godz. 8.40.
(przed zbiórką należy zakupić bilet na kurs pośpieszny do Pyrzyc rozpoczynający się o godz. 9.15)

Uczestnicy ubezpieczasją się we własnym zakresie na czas trwania imprezy.

Przebieg wycieczki:
godz. 9.15 - odjazd z dworca autobusowego w Szczecinie autobusem pośpiesznym do Pyrzyc
Spacer po zabytkach Pyrzyc (średniowieczne fortyfikacje, studzienka św. Ottona ...)
godz. 11.25 - odjazd autobusem z Pyrzyc do Przelewic
TRASA PIESZA : Przelewice (zwiedzanie Ogrodu Dendrologicznego) - Brzesko (miejsce pierwszego chrztu dokonanego przez św. Ottona na Pomorzu, Sanktuarium Maryjne) - długość trasy pieszej ok. 12 km
godz. 19.11 - odjazd autobusem z Brzeska do Pyrzyc (przyjazd o godz. 19.35)
godz. 20.40 - odjazd autobusem z Pyrzyc do Szczecina

Wiadomości krajoznawcze:

Pyrzyce - miasto liczące ok. 13 tyś. mieszkańców, położone ok. 40 km na południowy - wschód od Szczecina, otoczone żyznymi ziemiami rolniczymi. Historia Pyrzyc sięga VIII w. gdy zamieszkujące to teretorium plemię Pyrzyczan wybudowało tu swój główny gród. . Pyrzyce były pierwszym grodem odwiedzonym przez misję chrystianizacyjną św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim .Prawa miejskie w 1263 r. Po wojnie 30-letniej Pyrzyce znalazły się w granicach Brandenburgii. W XIX i na pocz. XX w. do prac sezonowych przyjeżdżało na Ziemię Pyrzycką dużo Polaków. Pyrzyce bardzo ucierpiały w czasie II wojny światowej (zniszczenia wynosiły ok 80-90%).

dawna kaplica św. Ducha i Brama Bańska
zdjęcie zaczerpnięto ze strony: http://www.pyrzyce.um.gov.pl

W Pyrzycach warto zobaczyć:
- średniowieczne fortyfikacje: mury miejskie o długości ok. 2 km pochodzące z XII-XV w., Bramę Bańską, Bramę Szczecińską (zachowane tylko przyziemie), Basztę Sową, Prochową, Pijacką i Lodową

- Kościół św. Maurycego (obecnie Wniebowzięcia NMP), gotycki z zachowanymi w ścianie zachodniej wieży fragmentami budowli póżnoromańskiej. Kośćiół trapiły liczne pożary, po których był przebudowywany. W kościele znajduje się XIV-wieczny tryptyk z Ostatnią Wieczerzą. Na uwagę zasługują współczesne witraże: "Tajemnice Różańcowe" (proj. Joanna Spychalska), "Polacy w świecie" (proj. Powalisz-Bardońska).

- kaplicę św. Ducha z XIII w. - obecnie mieści się tu biblioteka.

- kościół poaugustiański z XIII w. - najstarszy obiekt sakralny Pyrzyc

- studzienkę św. Ottona - zbudowaną (według tradycji) na miejscu z którego czerpał wodę św. Otton podczas chrztu Pyrzyczan. Studzienkę zbudowano w 1824 r. obok stał pomnik św. Ottona (niezachowany).


Przelewice - wieś słynna ze wspaniałego ogrodu dendrologicznego powstałego w latach 30-tych XX w. Inicjatorem powstania ogrodu i jego twórcą był ówczesny właściciel Przelewic Konrad Borsig.
Na powierzchni ok 30 ha rośnie tu ok. 1200 gatunków i odmian drzew i krzewów. Ogród stanowi prawdziwe dzieło sztuki ogrodniczej i jest uważany za jeden z najciekawszych i najwartościowszych ogrodów dendrologicznych w Polsce.
Więcej informacji o Ogrodzie można znaleźć na stronie: http://www.ogroddendrologiczny.szczecin.pl

Brzesko - najładniejsza wieś Ziemi Pyrzyckiej, zachowały się tu jeszcze charakterystyczne chaty tzw. "czarnymi kuchniami"
We wsi kościół p.w. Narodzenia NMP - Sanktuarium Maryjne.
Jak wynika z przekazów kronikarzy towarzyszących św. Ottonowi właśnie w Brzesku miał miejsce pierwszy chrzest na terenie Pomorza Zachodniego. Działo się to 3 czerwca 1124 r. Pierwszy kościół w Brzesku powstał w XII w. W połowie XIII w. w miejscu pierwotnego wybudowano w Brzesku kościół w stylu romańskim, który z licznymi przeróbkami przetrwał do naszych czasów. Wolnostojąca wieża kościelna z kamienia polnego pochodzi z 1817 r.

Renesansowy ołtarz główny wykonany w 1613 r.przez Michała Haentza z Choszczna zawiera gotyckie rzeżby pochodzące z wcześniejszego ołtarza jaki tu się znajdował. Ołtarz ma formę tryptyku i zawiera:
- pośrodku: postać Madonny z Dzieciątkiem w typie Niewiasty Apokaliptycznej z początku XV w. Rzeźba ta jest najprawdopodobniej kopią kamiennej figury Madonny z katedry w Lubece.
- po bokach: cztery święte niewiasty: Barbara, Małgorzata, Katarzyna i Dorota
- w skrzydłach tryptyku mieszczą się rzeźby 12 apostołów
- w predelli: płaskorzeżba Ostatniej Wieczerzy.
- w zwieńczeniu: rzeźba Chrystusa z napisem: "Zmartwychwstałem i odtąd jestem z Tobą. Rok 1613"
- na samym szczycie: krucyfiks z przełomu XIV i XV w.

Strop kościoła o niezwykłej urodzie został wykonany w drewnie w 1697 r. przez miejscowego ucznia młynarskiego: Michała Pahla. Strop wykonano w formie dwóch rzędów sklepień krzyżowo-żebrowych (po pięć przęseł w każdym rzędzie, bez podpór) i bogato ozdobiono detalem rzeźbiarskim oraz malowidłami.

Ambona - wykonana jest w stylu renesansowym, ozdobiona pięknymi rzeźbami i bogatym złoceniem. W poszczególnych płycinach widnieją rzeźby Ewangelistów wraz z ich symbolami. W koronie baldachimu ambony widnieją wizerunki czterech fundatorów ambony, zaś na słupie wspierającym ambonę widać datę jej budowy (1612 r.). Ambonę wykonał ludowy artysta Michał Haentz z Choszczna (był on również twórcą ołtarza).

Wieża kościoła - wykonana w stylu barokowym w latach 1814-1817. Jej ostateczne wykończenie nastąpiło dopiero w 1857 r. (ta data widnieje na szczycie wieży). Projektantem wieży był Karl Friedrich Schinkel - jeden z czołowych architektów I połowy XIX w.

więcej informacji o kościele w Brzesku można znaleźć na stronie:
http://www.sm-brzesko.szczecin.opoka.org.pl

 


Ołtarz


fragment ambony


wieża


BRZESKO. Uroczysta procesja zwana "Pogrzebem Maryi" z figurą "Zaśnięcia Maryi".
Procesja odbywa się w Święto Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).
Niewiasty ubrane są w stroje kobiet izraelskich, figurę Maryi niesie 12 "apostołów"

informacje o kościele w Brzesku oraz zdjęcie procesji zaczerpnięto z książki ks. Januarego Żelawskiego "Sanktuarium Maryjne w Brzesku Szczecińskim"