Spacerkiem do Kołbacza
25.07.2004
dystans 14 km
Zbiórka na Basenie Góniczym o godz. 10.00
(odjazd autobusem nr 79 o godz. 10.05)

Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy

Trasa wycieczki:

1. Jezierzyce (start) - dzielnica Szczecina (od. 1972 r.) położona nad rzeką Płonią w otoczeniu lasów Puszczy Goleniowskiej i Bukowej. W średniowieczu wieś należała do cystersów z Kołbacza, którzy po spiętrzeniu wód Miedwia wybudowali tu młyn i tartak. W póżniejszym okresie założono tu także papiernię, którą zlikwidowano w XVIII w. W tym samym czasie zlikwidowano również młyn i tartak , co było spowodowane dokonanym obniżeniem poziomu wody w Miedwiu (poziom wody obniżono w celu uzyskania nowych ziem pod uprawę).
Po młynie i tartaku nie ma już śladu - jednak do naszych czasów zachowały się stawy nad którymi budowle te się znajdowały . Stawy te noszą obecnie nazwy: Staw Cysterski i Staw Klasztorny.
W XIX w. w okolicach Jezierzyc czynna była kopalnia węgla brunatnego - pozostały po niej zarośnięte wyrobiska.
W Jezierzycach zachowało się wiele budynków ryglowych, a także ciekawe, pomnikowe drzewa (Lipa Walpurga o obw. 540 cm i okazy w parku podworskim)
2. Kołbacz  - osada rolna, siedziba Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego.
W 1173 roku książę szczeciński Warcisław sprowadził tu cystersów, po których pozostało kilka budowli:
  - kościół
Kościół w Kołbaczu był jedną z pierwszych budowli ceglanych na terenie Pomorza Zachodniego.
Prezbiterium, transept i dwa przylegające doń przęsła korpusu nawowego rozpoczęto budować w stylu romańskim w 1210 r.
Na przełomie XIII i XIV w. dobudowano zachodnią część nawy w stylu gotyckim. W pierwszej połowie XIV w. zakończono gotycką przebudowę prezbiterium.
Kościół bazylikowy (nawy boczne nie zachowały się) wraz z klasztorem, zbudowanym w XIII-XIV w. tworzyły zamknięty czworobok.
Po wprowadzeniu w 1534 roku na terenie Pomorza Zachodniego protestantyzmu, klasztor przekształcono w jedną z rezydencji książąt szczecińskich, zaś znaczną część nawy głównej zamieniono na magazyn zbożowy.
- dom konwersów. Konwersi byli świeckimi braćmi zakonnymi wykonującymi różnorakie prace rolno-gospodarcze na rzecz zakonu. Budowla pochodzi z XIV w.
- dom opata - gotycka budowla z XV w.
- gotycka stodoła z XV w. Jedyna tego typu budowla na terenie Pomorza Zachodniego
- wieża obronna z XV w, zwana "więzienną" o wysokości 7 m

kościół w Kołbaczu (zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: http://www.architektura.pomorze.pl/index.php?link=katalog_full&id=5&typ=zakon
strona ta zawiera szczegołowe informacje tekstowe i fotograficzne o zabytkach Kołbacza)
3. Sosnówko - zwane też "Osetnym Polem " - to niewielkie osiedle położone na południowo wschodnich krańcach Szczecina. Przed wojną mieszkało tu zaledwie 10 osób. Po wojnie, na bazie dawnego majątku ziemskiego, utworzono tu PGR (istniał do 1992 r.).
4. Śmierdnica (meta) - stara wieś słowiańska należąca przez wiele lat do opactwa cystersów w Kołbaczu. Dynamiczny rozwój osady nastąpił pod koniec XIX w., kiedy to w pobliżu odkryto bogate pokłady węgla brunatnego. Obecnie Śmierdnica liczy nieco ponad 1000 mieszkańców.
Nazwa osiedla wywodzi się od słowa "smród" i ma charakter topograficzny. W latach 1945-48 nazwa osady brzmiała: Smerdnica.
Przy skrzyżowaniu ul. Nauczycielskiej z ul. Spokojną zachowały się ruiny kościoła granitowego z pocz. XVIII w., zniszczonego w 1945 r. Obecnie kościół znajduje się w odpowiednio zaadaptowanej dawnej sali kinowej