XX Wycieczka Szlakami Przodków
17.07.2004
dystans: 16 km

Zbiórka na dworcu PKP Szczecin Główny (w holu, przy okienku informacji) o godz. 7.20.
Odjazd pociągu o godz. 7.50. Przewidywany powrót do Szczecina o godz. 18.34
Przed zbiórką należy kupić we własnym zakresie bilet kolejowy (wycieczkowy) na pociąg osobowy do Wolina.
Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy.

Trasa rajdu:

1. Wolin - niewielkie miasto na wyspie Wolin o niezwykle ciekawej historii. Niegdyś była to stolica potężnego plemienia Wolinian. Według sag skandynawskich Wolin zwany Winetą lub Jomsborgiem został zatopiony przez bogów. Była to kara za pychę, chciwość i bezbożność ówczesnych mieszkańców.
W Wolinie warto zobaczyć:
- kościół św. Mikołaja - budowany od XIII do XV w., przebudowany generalnie w XVII i XIX w. Spalony w 1945 r., niedawno odbudowany
- muzeum archeologiczne
- ratusz neogotycki z 1881 r.
- kościół św. Stanisława B.M. - neogotycki z 1848 r.
- fragmenty murów miejskich z XIV i XV w.
- bastiony z I poł. XVII w.
- dwór z przełomu XVIII i XIX w., zbudowany na miejscu książęcego zamku ( z zamku zachowały się tylko trzy piwnice z przełomu XVI i XVII w.)
- neobarokowy budynek poczty z 1900 r.
- wiatrak holenderski z drugiej połowy XIX w.
- elewator zbożowy z pocz. XX w.
- cmentarz judaistyczny założony ok. 1860 r. (zachowało się kilka macew z napisami w języku niemieckim i hebrajskim)

2. Srebrne Wzgórze - niewysokie wzniesienie nad Dziwną, niegdyś był tu gród otoczony wałem drewniano-ziemnym. Już w średniowieczu znajdowano tu srebrne monety i inne skarby po dawnych mieszkańcach - stąd nazwa.

3. Mokrzyca Mała - wieś średniowieczna wzmiankowana po raz pierwszy w 1301 r. Zabudowa wsi typowo folwarczna, pochodzi przeważnie z okresu międzywojennego. Domy ustawione względem drogi kalenicowo.
Dwór z drugiej połowy XIX w., rozbudowany na początku XX w., otoczony z dwóch stron parkiem. W założeniu folwarcznym na uwagę zasługuje budynek obory z magazynem paszowym na piętrze, posiadający ciekawe zdobienia (blendy, fryzy, rozety)

4. Żurawice - ruiny zamku będącego niegdyś siedzibą rodową rodziny Apenburg. Ród ten zamieszkiwał te tereny już w XV w, a prawo do posiadanej ziemi potwierdził im w 1484 r. książę Bogusław X. Do Apenburgów należały pobliskie wsie: m.in: Żuraice, Mokrzyca, Jagienki, Unin. W 1780 r. majątki te przeszły w ręce rodu von Hiller i pozostawały ich własnością do 1945 r. Zamek został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1945 r.

5.Sułomino - malutka wioska o dawnym rodowodzie (pierwsza pisana wzmianka pochodzi z XII w., zaś pierwsze ślady osadnictwa - z IX w), bardzo malowniczo położona. Rozlega się stąd bardzo ładny widok na niemal cały Zalew Szczeciński. We wsi znajdują się ruiny wiatraka holenderskiego z XIX w.

6. Płocin - w średniowieczu wieś była własnością klasztoru cystersek z Wolina. Zabudowa wsi murowana, przeważnie z okresu międzywojennego. W obejściu nr 13 zachowała się ryglowa stodoła, kryta trzciną. Na terenie samej wsi rosną dwa stare dęby - pomniki przyrody.

7. brzeg Zalewu Szczecińskiego

8. Wzgórze Wisielców - wzniesienie o wys. 21 m n.p.m.; rozległe cmentarzysko kurhanowe starszyzny plemienia Wolinin z IX - XI w. W pobliżu pomnik Trzygłowa (R. Chachulski,1967 r.) oraz afmiteatr

Po drugiej stronie Dziwny widoczna jest farma energetyczna w Zagórzu składająca się z 15 elektrowni wiatrowych, o mocy 2 MW każda. Moc produkcyjna farmy wynosi 70 tys. MWh rocznie. Farmę oddano do użytku 26 maja 2003 - była to wówczas największa farma wiatrowa w Polsce.

9. Wolin

zdjęcie z rajdu: