SPACER po PUSZCZY BUKOWEJ
11.07.2004
dł. trasy: 14 km

Zbiórka na Basenie Górniczym o godz. 10.00 (odjazd autobusem nr 73 o godz. 10.10)

Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy

TRASA RAJDU:

 

1.Płonia (przystanek autobusowy "Leśniczówka"; autobus nr 73)

 

 

2. Park nad Płonią

 

 

3. rzeka Płonia

 

 

4. lipa św. Ottona

 

 

5. Leśniczówka Bukowo

 

 

6. Pomnik C.L. Gene

 

 

7. Lisica

 

 

8. Lipa Pokoju

 

 

9. dęby Bolesława Krzywoustego

 

 

10. Klęskowo

 

 
Kościoł św. Rodziny w Szczecinie-Płoni.
Korpus nawowy kościoła pochodzi z XIX w. i jest wykonany w technice ryglowej. Drewniana wieża pochodzi z XVIII w. Za kościołem widoczna lipa św Ottona - najstarsza i największa lipa w dawnym. województwie szczecińskim
Pomnik Carla Ludwiga Gene
Carl Ludwig Gene żył w latach 1820-1893. Był z pochodzenia Francuzem. Od 1863 roku pełnił funkcję leśniczego w w Puszczy Bukowej. Był również jej miłośnikiem i propagatorem. To jenu zawdzięczamy wytyczenie pierwszych szlaków spacerowych na terenie Puszczy, odkrycie wielu głazów narzutowych, pomników przyrody itp. Był on również odkrywcą złóż węgla brunatnego koło Śmierdnicy, a także inicjatorem założenia Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.
Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1893 r. (został najprawdopodobniej zastrzelony przez kłusownika).
Pomnik wzniesiono w 1894 r. - zachował się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie.

Fotografia pochodzi z książki A. Adamczaka i B. Kucharskiego: "Okolice Szczecina"

Lisica - wzgórze o wysokości 140 m na skraju Polany Kołowskiej. Na szczycie wzgórza znajduje się centrum nadawcze, z wysokim na 267 m masztem radiokomunikacyjnym wzniesionym w 1985 r. Stąd emitowane są liczne programy radiowe i telewizyjne. Obok znajduje się drugi, znacznie niższy maszt, liczący ok 60 m.

Pierwszy maszt w tym miejscu zbudowano w 1963 r. Liczył on wówczas ok. 230 m. Po wybudowaniu w 1985 nowego masztu - stary został skrócony do wysokości ok. 60 m i pełni obecnie funkcje pomocnicze.
Przed wojną na Lisicy znajdowała się wieża widokowo-spadochronowa.

   


Klęskowo - stare osiedle rolnicze położone wzdłuż obecnej ul. Chłopskiej. Ziemia w tej okolicy jest wyjątkowo żyzna i urodzajna co przyczyniło się do szybkiego rozwoju osady. W XIX w. miała tu swój majątek rodzina Dohrnów - mecenatów i miłośników sztuki i nauki. W 1948 r. Klęskowo zostało włączone do Szczecina.
Dominantę Klęskowa stanowi wiadukt autostrady - imponująca budowla inżynieryjna nad doliną Rudzianki. Długość wiaduktu: 241,5 m; wysokość: 22 m.
Według projektu autostrada miała prowadzić z Berlina poprzez Szczecin i Gdańsk do Królewca. Odcinek Berlin - Szczecin oddano do użytku w 1936 r. Na dalszych odcinkach roboty trwały do 1943 r, (do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych m. in. z Polski).