XLV Rajd Klubowy
22 maja 2004 (sobota)
długość trasy: 22 km

 
zobacz zdjęcia z rajdu

Zbiórka: przystanek autobusów linii nr 103 przy ul. Szczecińskiej w Tanowie o godz. 9.30

odjazd autobusów linii 103 z pętli "Głębokie" - godz. 8.48, 9.17
autobus pokonuje trasę z Głębokiego do Tanowa w 11 minut.

Uczestnicy rajdu winni we własnym zakresie ubezpieczyć się na czas trwania imprezy.

Trasa rajdu:

1. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi stał ryglowy kościół z XVIII w.
Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w.

 

2. mostek na Gunicy

3. Gunice - opuszczona niewielka osada nad strumieniem Gunica. W latach 70-tych mieszkało tu 25 osób. Wśród lasów, przy ruinach dawnego dworu, rozległy park łączący się z lasami.

4. Węgornik - zabudowania wsi stanowią przykład dawnego rozplanowania junkierskich majątków. Do niewielkiego dworku o wysokim ceramicznym dachu z facjatkami, przylega z jednej strony wielkie podwórze z zabudowaniami gospodarczymi (obora, stodoła, kuźnia), a z drugiej niewielki park.

5. Jezioro Świdwie (taras widokowy).
Jezioro Świdwie wraz z okolicą jest miejscem bytowania, żerowania, odpoczynku w trakcie migracji oraz zimowania kilkuset gatunków zwierząt. Badania przeprowadzone przez Szczecińską Stację Ornitologiczną "Świdwie" Instytutu Ekologii PAN wykazały występowanie w rezerwacie lub bezpośrednim jego otoczeniu co najmniej 171 gatunków ptaków, z czego aż 117 to gatunki lęgowe. Gnieżdżą się tu wyjątkowo rzadkie: bąk, bączek, gęś gęgawa, orzeł bielik, błotniak stawowy i zbożowy, orlik krzykliwy, rybołów, trzmielojad, derkacz, kropiatka, żuraw, podróżniczek, wąsatka, i inne.
Pierwsze doniesienia o wyjątkowych walorach przyrodniczych Jez. Świdwie zawdzięczamy Paulowi Robienowi - niemieckiemu ornitologowi francuskiego pochodzenia żyjącemu na początku XX w. W latach 50-tych prace nad ornitofauną tego rejonu prowadziła grupa szczecińskich ornitologów-amatorów skupionych wokół Jerzego Noskiewicza. Dzięki ich staraniom w 1963 r. utworzono rezerwat przyrody "Jezioro Świdwie"
W okolicach Jez. Świdwie odkryto ślady bytowania człowieka pochodzącę sprzed 10 tysięcy lat.

 

6. Zalesie - osada leśników. W środku osiedla pałacyk z początku XX w. wykorzystywany przez wiele lat jako ośrodek szkoleniowy leśnictwa.Pałacyk ma 3 kondygnacje i wysoki czterospadowy dach zwieńczony latarnią czyli niewielką wieżyczką z której roztacza się rozległy widok na okolice, a przede wszystkim na pobliskie jez. Świdwie.

7. Leśniczówka Podbrzezie

8. Puszcza Wkrzańska

9. Leśniczówka "Tatynia"

10. Tanowo

 

Zalesie - pałacyk