RAJD ROCZNICOWY

ciężar każdego z orłów: 15 ton
rozpiętość skrzydeł każdego z orłów: 12 m

Ogród Botaniczny
W 1928 roku w Szczecinie pomiędzy dzisiejszymi ulicami Słowiańską i Kochanowskiego utworzono na powierzchni 2,2 ha Ogród Botaniczny z cieplarniami, alpinarium i kolekcją roślin wodnych. W cieplarni ogrzewanej systemem rur z gorącym powietrzem rósł kilkudziesięcioletni bananowiec, cedry, cyprysy, arukarie, cytryny i inne.
Po wojnie Ogród uległ dewastacji. Zachowało się w nim jednak wiele cernnych gatunków drzew, w tym między innymi:

• klon ginnala odm. turkiestańska osiągający 5 m wysokości (w Polsce najwyżej 2 m)
  • klon palmowy odmiana strzępolistna zielona -w Polsce występuje tylko w Szczecinie i Rogowie
  • brzoza sina - 3 stanowiska w Polsce
  • grab pospolity odm. dębolistna - 7 stanowisk w Polsce
  • skrzydłorzech kaukaski - największy okaz w kraju (27 m wysokości, 11 m obwodu)
  • sumak lakowy - największy w Polsce, 19 m wysokości, tylko 2 stanowiska w Polsce. Wszystkie części tego drzewa (liście, drewno, kora) posiadają silne właściwości trujące. Nawet zwykłe obcięcie gałęzi tego drzewa wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności (maska przeciwgazowa, szczelny kombinezon itp.

opracowano na podstawie: M. Leda, E. Wolniak "Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie"; Szczecin 1990

Ruiny wieży widokowej
zbudowanej na przełomie XIX/XX w. w celu upamiętnienia Johannesa Quistorpa - zasłużonego dla rozwoju urbanistycznego Szczecina kupca i przemysłowca.
Budowla kształtem swym nawiązywała do modnej wówczas romantycznej wizji średniowiecznego zamku.
Za najciekawszy przykład tego trendu uznawany jest powszechnie zamek Neuschwanstein w Bawarii

Polana
Harcerska

Jezioro Głębokie w zimowej szacie

Głębokie - META

Na Polanie Harcerskiej organizatorzy przewidują ciekawe konkursy oraz ognisko.