53 RAJD PROMIENISTY

4.01.2004
mapa
11 km

Zbiórka o godz. 10.00 obok przystanku PKP w Podjuchach

Trasa rajdu:

1. Podjuchy - duża dzielnica Szczecina położona między Odrą, a Górami Bukowymi. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z mezolitu. Pierwsza pisemna wzmianka o Podjuchach pochodzi z 1226 r. Miejscowa ludność utrzymywała się z uprawy roli i hodowli, a także rybactwa (w XIX w. były tu 32 rodziny rybackie).
W XIX w we wsi działały 2 wiatraki i jeden młyn wodny, zaczeły także powstawać zakłady przemysłowe: fabryka wyrobów szamotowych, zakład narzędzi gazowych, cegielnia.
Podjuchy zostały poważnie zniszczene w 1945 r. - dopiero pod koniec lat 50-tych zaczęto wznosić tu nowe budynki. W ostatnich latach znacznie nasiliło się tu budownictwo indywidualne.
 

tablica poświęcona saperowi Marianowi Walczakowi znajdująca się przy ulicy jego imienia w Podjuchach.
2. punkt widokowy przy ul.Skierniewickiej  

3. ul. Działdowska

4. Przełęcz Trzech Braci - przełęcz pomiędzy trzema wzgórzami: Bukowcem, Kopytnikiem i Klasztornym. Tu również zbiegały się granice trzech średniowiecznych właścicieli Puszczy Bukowej (miasta Szczecina, klasztoru w Kołbaczu i rodziny von Palenów z Chlebowa). Zagadkową nazwę przełęczy próbuje również tłumaczyć legenda:
Dawno, dawno temu, w miejscu tym napadało na podróżnych trzech braci-rozbójników. Pewnego razu napadli na starego harfiarza, prowadzonego przez córkę o niezwykłej urodzie. Bracia zabili starca, a dziewczynę uwięzili, by im prowadziła gospodarstwo. Jej urok sprawił, że zapałały miłością
zbójeckie serca, Wszyscy trzej daremnie starali się o względy dziewczyny, W końcu doszło do walki, w której bracia pozabijali się wzajemnie. Dziewczyna pochowała zbójców pod trzema głazami, z których wyrosły trzy okoliczne wzgórza, a sama, nie chcąc wracać do ludzi po tylu strasznych przeżyciach, zamieniła się w drzewo do dziś rosnące na rozwidleniu Drogi Kołowskiej i Kluckiej

legendę zacytowano z przewodnika Wojciecha Lipniackiego "Knieja Bukowa pod Szczecinem" ZW-P PTTK Warszawa 1981


5. Psie Pole - według dawnych podań, w miejscu tym gromadzili się myśliwi ze sforami psów przed wyruszeniem na polowanie.


6. Jezioro Szmaragdowe - powierzchnia ok. 2,5 ha, głębokość ok. 18 m. Powstało w 1925 roku na skutek gwałtownego wlania się wody do wyrobisk odkrywkowej kopalni margli kredowych. Okolice Jeziora Szmaragdowego uznawane są powszechnie za najpiękniejszy zakątek Szczecina