Regionalny Oddział Szczeciński PTTK
im. Stefana Kaczmarka
Klub Turystów Pieszych "Wiercipięty"
oraz
Szkoła Podstawowa nr 42
im. Stefanii Sempołowskiej
zapraszają na

XIX Rajd "Od A do Z Patronów"
im. Zbigniewa Maciejowskiego
23 listopada 2003 (niedziela)


Warunki uczestnictwa - zgłoszenia
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 21 listopada 2003 r. ROS PTTK Szczecin al. Jedności Narodowej 49a w godz. 9.00 - 16.00. Wpłaty wpisowego można dokonać w Oddziale lub na konto PEKAO S.A. I Oddz. Szczecin nr 11001366-2509-2101-111-0 z dopiskiem: "Rajd Patronów" i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 4345624.

Wpisowe:
opiekunowie SKKT PTTK prowadzący grupę min. 10 osób - bezpłatnie
zrzeszeni w PTTK - 3 zł
pozostali uczestnicy - 4 zł
 
Świadczenia:
pamiątkowy znaczek rajdowy
posiłek (kiełbasa i bułka)
ciepły napój do naczyń przyniesionych przez uczestników
odcisk pieczęci okolicznościowej
punkty do odznak turystyki kwalifikowanej
nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursów
opieka przodowników turystyki kwalifikowanej na trasach
możliwość upieczenia wiktuałów przy ognisku
(w przypadku odpowiedniej pogody)


Patronką Szkoły Podstawowej nr 42,
w której zlokalizowano metę rajdu jest Stefania Sempołowska (1870-1944);
pedagog, publicystka i niestrudzona działaczka społeczna.


"Szczególnie miłą jej była praca w postaci wycieczek, na których w bezpośrednim obcowaniu z uczniami w związku z przyrodą uczyła geografii, na gruncie zabytków przeszłości, w muzeach zapoznawała ich z historią , współczesne urządzenia wyjaśniała przy zwiedzaniu różnych instytucji; oprowadzając po mogiłach cmentarnych uczyła poznawać i kochać artystów, uczonych, wodzów i innych wielkich ludzi z przeszłości. "
___ __ ____prof. dr. Natalia Gąsiorowska




TRASY PIESZE:

Trasa nr 1 - zbiórka przy Pomniku Czynu Polaków o godz. 10.00
trasa: Pomnik Czynu Polaków - pętla tramwajowa „Las Arkoński” - szlak niebieski - Warszewo - ul. Łączna - meta; ok. 9 km

Trasa nr 2 -zbiórka na pętli tramwajowej na Głębokim o godz. 9.30
trasa: Głębokie - szlak niebieski - Dolina Siedmiu Młynów - szlak zielony - Wielecka Góra - Podbórz - szlak żółty -Staw na Pustkowiu - Warszewo - ul. Łączna - meta ; ok. 13 km

Trasa nr 3 - zbiórka w Skolwinie na przystanku autobusów linii nr 63,102 koło dawnego przystanku kolejowego; godz.9.30)
trasa: Skolwin - Przęsocin - Staw na Pustkowiu - Warszewo - ul. Łączna - meta ; 13 km

Trasa dowolna - według własnego uznania

 

Meta rajdu czynna będzie na terenie Szkoły Podstawowej Nr 42 w Szczecinie
(ul. Hoża 25) w godz. od 12.30 do 14.30. Rozpoczęcie konkursów o godz. 13.00


Postanowienia porządkowe:

 

Patronem rajdu jest:
Zbigniew Maciejowski
- urodził się 25.11.1937r. W 1978r. wstąpił w szeregi Klubu Turystów Pieszych "Wiercipięty" i od tego czasu związał się z nim na stałe. Bardzo lubiany i ceniony organizator wielu wycieczek i imprez - między innymi pomysłodawca i organizator "Rajdu od A do Z Patronów".
Instruktor fotografii krajoznawczej (na wycieczkach pieszych widziany zawsze z aparatem fotograficznym). Przodownik Turystyki Pieszej. Przez wiele lat pełnił różne funkcje w zarządach klubu, a w latach 1985-1988 był jego prezesem. Zawsze pełen pogody ducha i ogromnego zapału do społecznej pracy.
Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w końcu maja 2001r.

 

Najpoczytniejszą pozycją w książkowym dorobku Stefanii Sempołowskiej jest powieść reportażowa "Na ratunek" poświęcona wyprawie włoskiego podróżnika Umberto Nobilego (1885-1978).
Nobile był konstruktorem sterowców i profesorem politechniki w Neapolu. Odbył podróże sterowcami własnej konstrukcji w rejon Arktyki.
W 1926r. dokonał wraz z innymi podróżnikami (wśród których był między innymi słynny Roald Amundsen) przelotu sterowcem "Norge" ze Spitzbergenu poprzez biegun północny do Nome na Alasce.
W dwa lata później gdy wracał z kolejnego lotu nad biegunem północnym (tym razem sterowcem "Italia") doszło do katastrofy. Sterowiec rozbił się i zginęło osiem osób spośród załogi. Na wieść o katastrofie ruszył na ratunek między innym towarzysz Nobilego z poprzedniej wyprawy -Amundsen - i podczas lotu samolotem zaginął.
Nobile ocalał, a dramatyczne losy wyprawy i akcji ratowniczej stały się kanwą trzymającej w napięciu opowieści Stefanii Sempołowskiej.
Akcję ratowniczą mającą na celu uratowanie załogi sterowca "Italii" obserwował z zainteresowaniem niemal cały świat, a doniesienia na ten temat zamieszczane były na pierwszych stronach ówczesnych gazet. Do dnia dzisiejszego postępowanie gen. Nobilego budzi kontrowersje i jest przedmiotem sporów (największy zarzut dotyczy faktu iż został on uratowany przez szwedzkich lotników jako pierwszy z całej załogi, choć jak wiadomo, kapitan z okrętu zawsze powinien schodzić ostatni ....
Bulwersująca jest także sprawa Malmgrena ...

Warto zauważyć, iż w bieżącym roku przypada 75 rocznica katastrofy sterowca "Italia". Należy również wspomnieć, że w drodze na biegun północny sterowiec "Italia" na około 2 tygodnie zatrzymał się na terenie Pomorza (w okolicach Słupska), a gen. Nobile udał się w tym czasie m.in. do Berlina - być może przejeżdżał wówczas przez Szczecin !

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z książką Stefanii Sempołowskiej "Na ratunek" oraz innymi pozycjami dotyczącymi tego tematu (np. Nobile: "Czerwony namiot" - skąd pochodzą zamieszczone obok ilustracje).

 


sterowiec "Italia"


pomost zewnętrzny sterowca "Italia"


URATOWANI !!! Lodołamacz "Krasin" dopłynął do kry, na której przebywali rozbitkowie z "Italii"


gen. Umberto Nobile (zdjęcie z 1951 r.)