XIV Wycieczka "Szlakami Przodków"
29.03.2003
dystans 20 km
Zbiórka: Dworzec PKS - godz. 8.30 (odjazd autobusu o godz. 8.50)


Trasa wycieczki:

1. Kołbacz - osada rolna, siedziba Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego.
W 1173 roku książę szczeciński Warcisław sprowadził tu cystersów, po których pozostało kilka budowli:
- kościół
Kościół w Kołbaczu był jedną z pierwszych budowli ceglanych na terenie Pomorza Zachodniego.
Prezbiterium, transept i dwa przylegające doń przęsła korpusu nawowego rozpoczęto budować w stylu romańskim w 1210 r.
Na przełomie XIII i XIV w. dobudowano zachodnią część nawy w stylu gotyckim. W pierwszej połowie XIV w. zakończono gotycką przebudowę prezbiterium.
Kościół bazylikowy (nawy boczne nie zachowały się) wraz z klasztorem, zbudowanym w XIII-XIV w. tworzyły zamknięty czworobok.
Po wprowadzeniu w 1534 roku na terenie Pomorza Zachodniego protestantyzmu, klasztor przekształcono w jedną z rezydencji książąt szczecińskich, zaś znaczną część nawy głównej zamieniono na magazyn zbożowy.
- dom konwersów. Konwersi byli świeckimi braćmi zakonnymi wykonującymi różnorakie prace rolno-gospodarcze na rzecz zakonu. Budowla pochodzi z XIV w.
- dom opata - gotycka budowla z XV w.
- gotycka stodoła z XV w. Jedyna tego typu budowla na terenie Pomorza Zachodniego
- wieża obronna z XV w, zwana "więzienną" o wysokości 7 m
2. grodzisko pierścieniowe - zwane "Wielkim Grodziskiem" pochodzi z VIII - X w., położone jest pomiędzy jeziorami Żelewko i Płonno, na podmokłych łąkach. Grodzisko posiada kształt koła o średnicy ok. 120 m. Grodzisko było ośrodkiem administracji plemiennej, służyło również jako miejsce schronienia dla okolicznej ludności w przypadku zagrożenia. Wały i fosa są dobrze czytelne.
3. Żelewo - wieś nad jeziorem Miedwie. Kościół ryglowy z końca XVII w., z drewnianą wieżą i ciekawym wyposażeniem. Przy kościele "ośla lipa" (?). W czasie drugiej wojny światowej, w pobliżu Żelewa znajdował się tajny, niemiecki ośrodek badawczy marynarki wojennej. W pobliżu Żelewa znajduje się także ujęcie wody z Jeziora Miedwie dla Szczecina.
W Żelewie natknąć się można na niecodzienny "zabytek" (zdjęcie z rajdu)
4. Jęczydół - wieś rzędowa nad jeziorem Miedwie
5. Morzyczyn - największa miejscowość wypoczynkowa na terenie całego śródlądzia szczecińskiego - ok 3.000 miejsc noclegowych, nowy kościół zbudowany w latach 1994-98 wg projektu Walentego Zaborowskiego
6. Miedwiecko - stacja kolejowa - META

kościół w Kołbaczu (zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: http://www.pommern.szczecin.opoka.org.pl/architektura/zakony/cystersi/kolbacz/kolbacz.html
strona ta zawiera szczegołowe informacje tekstowe i fotograficzne o zabytkach Kołbacza)

Informacje o Kołbaczu zaczerpnięto z folderu Lecha Sarosieka "Jezioro Miedwie", ZW-P PTTK Warszawa 1978