45 Rajd Promienisty
2 marca 2003
mapa rajdu
dystans: 13 km

 

Trasa Rajdu:  

1. Kijewo - rozległa dzielnica prawobrzeżnego Szczecina powstała w wyniku akcji kolonizacyjnej w XVIII w. Pierwotnie osada ta nosiła nazwę "Wał Grodowy" - bowiem w pobliżu znajdowało się słowiańskie grodzisko.
Przez pewien czas mieszkańcy Kijewa zajmowali się uprawą morwy i hodowlą jedwabników.
W 1945 roku o Kijewo toczyły się zażarte walki, które spowodowały znaczne zniszczenia w zabudowie.
W 1997 roku przy ul. Orlej w Kijewie poświęcono nowy kościół ( zdjęcie obok) pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Projektantem świątyni był inż. Rozwarski. Budowla, wykonana z cegły, posiada charakterystyczną otwartą dzwonnicę.

kościół w Szczecinie Kijewie

2. Kijewko - uroczysko leżące przy skrzyżowaniu nieczynnej linii kolejowej i Zbójnego Traktu - będącego przedłużeniem ul. Koziej.
Przed wojną znajdowała sie tu stacyjka kolejowa oraz duża willa, hotel i restauracja. Zabudowania te uległy zniszczeniu w 1945 r.

 

3. Lisica - wzgórze o wysokości 140 m na skraju Polany Kołowskiej. Na szczycie wzgórza znajduje się centrum nadawcze z wysokim na 267 m masztem radiokomunikacyjnym wzniesionym w1985 r. Stąd emitowane są liczne programy radiowe i telewizyjne. Obok znajduje się drugi, znacznie niższy maszt, liczący ok 60 m.

Pierwszy maszt w tym miejscu zbudowano w 1963 r. Liczył on wówczas ok. 230 m. Po wybudowaniu w 1985 nowego masztu - stary został skrócony do wysokości ok. 60 m i pełni obecnie funkcje pomocnicze.
Przed wojną na Lisicy znajdowała się wieża widokowo-spadochronowa.

 

 
     
4. Polana Kołowska    
5. Kołówko - uroczysko obejmujące północno - zachodni skraj Polany Kołowskiej; przed wojną znajdowała sie tu restauracja turystyczna "Friedenslinde"
6. Droga Górska - jeden z bardziej urokliwych traktów w Puszczy Bukowej. Łączy Szczecin Klęskowo z Kołówkiem. Przy Drodze Górskiej znajduje się największy w Puszczy głaz narzutowy - "Głaz Szkolnych Krajoznawców" o obwodzie 17,5 m i wysokości 2,7 m.
7. Kłęskowo - stare osiedle rolnicze położone wzdłuż obecnej ul. Chłopskiej. Ziemia w tej okolicy jest wyjątkowo żyzna i urodzajna co przyczyniło się do szybkiego rozwoju osady. W XIX w. miała tu swój majątek rodzina Dohrnów - mecenatów i miłośników sztuki i nauki
W 1948 r. Klęskowo zostało włączone do Szczecina.
Dominantę Klęskowa stanowi wiadukt autostrady - imponująca budowla inżynieryjna nad doliną Rudzianki. Długość wiaduktu: 241,5 m; wysokość: 22 m.
Według projektu autostrada miała prowadzić z Berlina poprzez Szczecin i Gdańsk do Królewca. Odcinek Berlin - Szczecin oddano do użytku w 1936 r. Na dalszych odcinkach roboty trwały do 1943 r, (do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych m. in. z Polski).