XII Wycieczka "Szlakami Przodków"
21.09.2002
dystans ok. 17 km

Zbiórka uczestników o godz. 7.15 na peronie I Dworca Głównego PKP w Szczecinie (przed zbiórką należy zakupić bilet kolejowy we własnym zakresie). Odjazd pociągu o godz. 7.30

Plan dojazdu:
godz. 7.30 - odjazd pociągu ze stacji Szczecin Główny
godz. 7.42 - postój pociągu na stacji Szczecin Zdroje
godz. 7.46 - postój pociągu na stacji Szczecin Dąbie
godz. 8.06 - przyjazd pociągu do Stargardu Szczecińskiego
______________powyższy pociąg jest pociągiem pośpiesznym
Ze Stargardu Szczecińskiego przejazd autobusem PKS do Starej Dąbrowy (odjazd o godz. 8.20)

mapa trasy wycieczki

 

Trasa wycieczki:

1. Stara Dąbrowa - wieś będąca siedzibą gminy. Przez wieś przebiega trasa kolejki wąskotorowej, wybudowanej w 1895 r. Koleją wąskotorową można było dojechać ze Starej Dąbrowy m.in. do Stargardu Szczecińskiego, Ińska, Łobza, a nawet Koszalina.
We wsi znajduje się późnogotycki kościół z kamienia i cegły, przebudowany w XIX w. Przed kościołem - na metalowej dzwonnicy - dzwon z 1924 r.
2. Krzywnica

kościół z XVI w. zbudowany z kamienia i cegły. Przebudowany w XIX w. Obok kościoła - metalowa wieża z dzwonem z 1923 r. Obecnie kościół jest otynkowany - tynk zasłonił wszystkie średniowieczne detale ścian i szczytów.
ruiny rycerskiego zamku nad Krąpielą. Zbudowany w XIV w przez ród Wedlów na planie kwadratu o długości boku ok. 40 m. Otoczony wałami i fosą połączoną z rzeką. Zamek w XV w. - wraz ze zmniejszaniem się roli zamków rycerskich - zaczął podupadać, aż w końcu opuszczony przez właścicieli popadł w ruinę.
Zachowały się resztki kamienno-ceglanych murów przyziemia

3. Dzwonowo

pałac z XVIII w. położony w parku z połowy XIX w.
kościół z kamienia narzutowego pochodzący z przełomu XV i XVI w. (apsyda z XIX w.). We wnętrzu tryptyk z XVIII w.

 

4. Marianowo

zachował się zespół poklasztorny składający się z kościoła, skrzydła konwersek oraz fragment murów okalających zespół klasztorny i relikt skrzydła wschodniego.
kościół pocysterski wzniesiony w XIII w. Po pożarze w 1549 r. kościół odbudowano, ale nie w całości (przed pożarem kościół był prawdopodobnie dłuższy oraz posiadał nawę poprzeczną). We wnętrzu zachował się poliptyk malowany na desce z przełomu XVII i XVIII, barokowa ambona, epitafium i empora chórowa z organami.
W Marianowie przebywała przez pewien czas Sydonia Borck słynna szczecińska czarownica skazana na śmierć w 1620 r.

5. Trąbki - stacja kolejowa normalno - i wąskotorowa. KONIEC TRASY


Powrót:
godz. 15.22 - odjazd pociągu ze stacji Trąbki do Stargardu
godz. 15.40 - przyjazd pociągu do Stargardu i przesiadka
______________powyższy pociąg jest pociągiem osobowym

Ze Stargardu do Szczecina można dojechać korzystając z pociągu pośpiesznego (odjazd ze Stargardu o 16.10 - przyjazd do Szczecina Głównego o godz. 16.43) lub osobowego (odjazd ze Stargardu o godz. 16.33 - przyjazd do Szczecina Głównego o godz. 17.14)

Kościół w Marianowie