XLIII Rajd Klubowy

18 maja 2002 (sobota)

długość trasy: 9, 16 lub 18,5 km (w zależności od miejsca startu)

Miejsca zbiórki:

- Pomnik Czynu Polaków - godz. 8.00 (długość trasy - 18,5 km)
- pętla tramwajowa "Las Arkoński" - godz. 9.00 (długość trasy - 16 km)
- pętla tramwajowa "Głębokie" - godz. 11.00 (długość trasy - 9 km)

Trasa wycieczki
- Pomnik Czynu Polaków
- Park Kasprowicza
- Ogród Botaniczny
- pętla tramwajowa "Las Arkoński"
- Polana Harcerska
- Głębokie (pętla tramwajowa)
- Owczary
- dęby "Tata" i "Mama"
- Bartoszewo
- jez. Bartoszewo
- Bartoszewo MPK

Uczestnicy mogą brać udział w całości trasy lub dołączyć w trakcie jej trwania (na kolejnych miejscach zbiórki).

Płonące ptaki - rzeźba Władysława Hasiora

Uczestnikom zapewniamy:
- odcisk okolicznościowej pieczątki
- potwierdzenie punktów do odznak turystyki kwalifikowanej
- możliwość wygrania nagród w konkursach

Czy wiesz że ...
W 1928 roku w Szczecinie pomiędzy dzisiejszymi ulicami Słowiańską i Kochanowskiego utworzono na powierzchni 2,2 ha Ogród Botaniczny z cieplarniami, alpinarium i kolekcją roślin wodnych. W cieplarni ogrzewanej systemem rur z gorącym powietrzem rósł kilkudziesięcioletni bananowiec, cedry, cyprysy, arukarie, cytryny i inne.
Po wojnie Ogród uległ dewastacji. Zachowało się w nim jednak wiele cernnych gatunków drzew, w tym między innymi:

• klon ginnala odm. turkiestańska osiągający 5 m wysokości (w Polsce najwyżej 2 m)
  • klon palmowy odmiana strzępolistna zielona - na terenie Polski występuje tylko w Szczecinie i Rogowie
  • brzoza sina - 3 stanowiska w Polsce
  • grab pospolity odm. dębolistna - 7stanowisk w Polsce
  • skrzydłorzech kaukaski - największy okaz w kraju (27 m wysokości, 11 m obwodu)
  • sumak lakowy - największy w Polsce, 19 m wysokości, tylko 2 stanowiska w Polsce. Wszystkie części tego drzewa (liście, drewno, kora) posiadają silne właściwości trujące. Nawet zwykłe obcięcie gałęzi tego drzewa wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności (maska przeciwgazowa, szczelny kombinezon itp.)

Wieża Quistorpa w Lasku Arkońskim
- zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, miała 47 metrów wysokości;
zniszczona w czasie II wojny światowej, nie została dotychczas odbudowana